Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel Xeon D 1736 Octa Core 2.30 GHz Processor OEM Pack 15 MB Cache 64 Bit Processing 3.40 Overclocking 10 Nm FH8068604437007
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Clock Speed: 2.30 GHz
Overclocking Speed: 3.40 GHz
L3 Cache: 15 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 10 nm
Processor Threads: 16
Processor Socket: Socket BGA-2227
Thermal Design Power: 55 W
Height: 1.77" (45 mm)
Width: 1.77" (45 mm)
- The Socket BGA-2227 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- 10 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- 15 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | FH8068604437007 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon D |
| Product Model | D-1736 |
| Product Name | Xeon D D-1736 Octa-core 2.3 GHz Server Processor |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| L3 Cache | 15 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 10 nm |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Socket | Socket BGA-2227 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 55 W |
| Physical Characteristics | |
| Height | 1.77" (45 mm) |
| Width | 1.77" (45 mm) |
[/custom-specifications]