Intel Xeon D D-1602 Dual-core (2 Core) 2.50 GHz Processor - OEM Pack - 3 MB L3 Cache - 512 KB L2 Cache - 64-bit Processing - 3.20 GHz (GG8068204236502)
SKU:
GG8068204236502
MSRP:
$192.99
$192.99
$176.99
Save:
$16.00 (8.29%)
Warranty Information:
Covered by Manufacturer
Condition:
New
Width:
3.75
(cm)
Height:
1.23
(cm)
Depth:
3.75
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Dual-core (2 Core)
Clock Speed: 2.50 GHz
Overclocking Speed: 3.20 GHz
L2 Cache: 512 KB
L3 Cache: 3 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Processor Threads: 4
Processor Socket: Socket BGA-1667
Thermal Design Power: 27 W
Thermal Specification: 221°F (105°C)
Width: 1.48" (37.50 mm)
Depth: 1.48" (37.50 mm)
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- 512 KB L2 + 3 MB L3 cache memory to provide versatile performance and fast access to frequently used data
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | GG8068204236502 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon D |
| Product Model | D-1602 |
| Product Name | Xeon D Dual-core D-1602 2.5GHz Processor |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| Clock Speed | 2.50 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| L2 Cache | 512 KB |
| L3 Cache | 3 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 4 |
| Processor Socket | Socket BGA-1667 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 27 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 221°F (105°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.48" (37.50 mm) |
| Depth | 1.48" (37.50 mm) |
[/custom-specifications]
Intel Xeon D D-1602 Dual-core (2 Core) 2.50 GHz Processor - OEM Pack - 3 MB L3 Cache - 512 KB L2 Cache - 64-bit Processing - 3.20 GHz (GG8068204236502)
MSRP:
$192.99
$192.99
$176.99
Save:
$16.00 (8.29%)
Out of stock