Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel Xeon DP 5400 E5440 Quad-core (4 Core) 2.83 GHz Processor - 12 MB L2 Cache - 256 KB L1 Cache - 64-bit Processing - 45 nm - 80 W (AT80574KJ073N)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Clock Speed: 2.83 GHz
Bus Speed: 1333 MHz
L1 Cache: 256 KB
L2 Cache: 12 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 45 nm
Input Voltage: 1.2 V DC
Thermal Design Power: 80 W
Thermal Specification: 152.6°F (67°C)
Environmentally Friendly: Yes
- Intel® Xeon® DP 2.83 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 45 nm process technology delivers great performance for your computational apps
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | AT80574KJ073N |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon DP |
| Product Series | 5400 |
| Product Model | E5440 |
| Product Name | Xeon DP Quad-core E5440 2.83GHz Processor |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.83 GHz |
| Bus Speed | 1333 MHz |
| L1 Cache | 256 KB |
| L2 Cache | 12 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 45 nm |
| Power Description | |
| Input Voltage | 1.2 V DC |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 152.6°F (67°C) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
[/custom-specifications]