Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel Xeon E-2278GE Octa-core (8 Core) 3.30 GHz Processor - OEM Pack - 16 MB L3 Cache - 64-bit Processing - 4.70 GHz Overclocking - 14 (CM8068404196302)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Clock Speed: 3.30 GHz
Overclocking Speed: 4.70 GHz
L3 Cache: 16 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Processor Threads: 16
Processor Socket: Socket H4 LGA-1151
Graphics Controller Model: UHD Graphics 630
Number of Monitors Supported: 3
Thermal Design Power: 80 W
Width: 1.48" (37.50 mm)
Depth: 1.48" (37.50 mm)
- The Socket H4 LGA-1151 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel® Xeon® 3.30 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- Its 16 MB of L3 cache is good enough to carry routine data and process them in a flash giving you fast and smooth performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8068404196302 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon |
| Product Model | E-2278GE |
| Product Name | Xeon Octa-core E-2278GE 3.30 GHz Embedded Processor |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 3.30 GHz |
| Overclocking Speed | 4.70 GHz |
| L3 Cache | 16 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 16 |
| Processor Socket | Socket H4 LGA-1151 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 630 |
| Number of Monitors Supported | 3 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.48" (37.50 mm) |
| Depth | 1.48" (37.50 mm) |
[/custom-specifications]