Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel Xeon E5-2600 v3 E5-2618L v3 Octa-core (8 Core) 2.30 GHz Processor - OEM Pack - 20 MB L3 Cache - 2 MB L2 Cache - 64-bit - 3.40 - (CM8064401610301)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Clock Speed: 2.30 GHz
Overclocking Speed: 3.40 GHz
QuickPath Interconnect: 8 GT/s
Direct Media Interface: 5 GT/s
L2 Cache: 2 MB
L3 Cache: 20 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 22 nm
Processor Socket: Socket LGA 2011-v3
Input Voltage: 1.3 V DC
Thermal Design Power: 75 W
Thermal Specification: 188.6°F (87°C)
Width: 2.07" (52.50 mm)
Depth: 1.77" (45 mm)
- Intel® Xeon® Octa-core (8 Core) 2.30 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 22 nm offers robust graphics performance and is ideal for image processing, secure communication, industrial automation, and commercial use
- 20 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8064401610301 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon |
| Product Series | E5-2600 v3 |
| Product Model | E5-2618L v3 |
| Product Name | Xeon Octa-core E5-2618L v3 2.3GHz Server Processor |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| Direct Media Interface | 5 GT/s |
| L2 Cache | 2 MB |
| L3 Cache | 20 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 22 nm |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 1.3 V DC |
| Thermal Design Power | 75 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 188.6°F (87°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.07" (52.50 mm) |
| Depth | 1.77" (45 mm) |
[/custom-specifications]