Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel Xeon E5-2600 v4 E5-2618L v4 Deca-core (10 Core) 2.20 GHz Processor - 25 MB L3 Cache - 2.50 MB L2 Cache - 64-bit Processing - GHz (CM8066002061300)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Core: Deca-core (10 Core)
Clock Speed: 2.20 GHz
Overclocking Speed: 3.20 GHz
QuickPath Interconnect: 8 GT/s
L2 Cache: 2.50 MB
L3 Cache: 25 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Processor Socket: Socket LGA 2011-v3
Thermal Design Power: 75 W
Thermal Specification: 188.6°F (87°C)
Width: 2.07" (52.50 mm)
Depth: 2.01" (51 mm)
- The Socket LGA 2011-v3 socket allows processor to be placed on the PCB without soldering
- Intel® Xeon® Deca-core (10 Core) 2.20 GHz processor offers great stability when you are dealing with 3D rendering software or playing games. Integrated ECC-memory reduces the chance of critical system crashes.
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- 25 MB of L3 cache offers supreme performance for computation intensive apps
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CM8066002061300 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon |
| Product Series | E5-2600 v4 |
| Product Model | E5-2618L v4 |
| Product Name | Xeon Deca-core E5-2618L v4 2.2 GHz Server Processor |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2.20 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| L2 Cache | 2.50 MB |
| L3 Cache | 25 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Socket | Socket LGA 2011-v3 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 75 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 188.6°F (87°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.07" (52.50 mm) |
| Depth | 2.01" (51 mm) |
[/custom-specifications]