Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Intel Xeon Silver (2nd Gen) 4210T Deca-core (10 Core) 2.30 GHz Processor - OEM Pack - 13.75 MB L3 Cache - 64-bit Processing - 3.20 GHz (CD8069504444900)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Deca-core (10 Core)
Clock Speed: 2.30 GHz
Overclocking Speed: 3.20 GHz
L3 Cache: 13.75 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Processor Threads: 20
Processor Socket: Socket P LGA-3647
Processor Generation: 2nd Gen
Thermal Design Power: 95 W
Thermal Specification: 195.8°F (91°C)
Width: 2.99" (76 mm)
Depth: 2.22" (56.50 mm)
- The processor features Socket P LGA-3647 socket for installation on the PCB
- 14 nm enables improved performance per watt and micro architecture makes it power-efficient
- 13.75 MB of L3 cache rapidly retrieves the most used data available to improve system performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Intel Corporation |
| Manufacturer Part Number | CD8069504444900 |
| Manufacturer Website Address | http://www.intel.com |
| Brand Name | Intel |
| Product Line | Xeon Silver |
| Product Model | 4210T |
| Product Name | Xeon Silver Deca-core 4210T 2.30 GHz Server Processor |
| Package Type | OEM |
| Product Type | Processor |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Deca-core (10 Core) |
| Clock Speed | 2.30 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| L3 Cache | 13.75 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Threads | 20 |
| Processor Socket | Socket P LGA-3647 |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 95 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 195.8°F (91°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 2.22" (56.50 mm) |
[/custom-specifications]