Intellinet Patch Panel, Cat5e, UTP, 16-Port, 1U, Black - 16 Port(s) - 16 x RJ-45 - 1U High - Black - 19" Wide - Rack-mountable (513548)
SKU:
513548
UPC:
766623513548
MSRP:
$25.97
$25.97
$21.99
Save:
$3.98 (15.33%)
Warranty Information:
Lifetime
Condition:
New
Width:
48.20
(cm)
Height:
4.30
(cm)
Depth:
4.80
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Cat5e Patch Panel
- 4 x Mounting Screws
- Quick Start Guide
Total Number of Ports: 16
Number of Network (RJ-45) Ports: 16
Product Color: Black
Form Factor: Rack-mountable
Compatible Rack Unit: 1U
Compatible Rack Width: 19"
Height: 1.69" (43 mm)
Width: 18.98" (482 mm)
Depth: 1.89" (48 mm)
Weight (Approximate): 1.57 lb (710 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 513548 |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Brand Name | Intellinet |
| Product Model | 513548 |
| Product Name | Cat5e Patch Panel |
| Product Type | Network Patch Panel |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of Ports | 16 |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 16 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Compatible Rack Width | 19" |
| Height | 1.69" (43 mm) |
| Width | 18.98" (482 mm) |
| Depth | 1.89" (48 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.57 lb (710 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
Intellinet Patch Panel, Cat5e, UTP, 16-Port, 1U, Black - 16 Port(s) - 16 x RJ-45 - 1U High - Black - 19" Wide - Rack-mountable (513548)
MSRP:
$25.97
$25.97
$21.99
Save:
$3.98 (15.33%)
Out of stock