IOGEAR Charge & Sync Cable, 6.5ft (2m) - USB to Micro USB Cable - 6.6 ft (2 m) USB Data Transfer Cable for Smartphone, Tablet, Camera, (GUMU02)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Google Nexus Devices
- HTC Devices
- Amazon Kindle e-Readers
- Barnes & Noble NOOK e-Readers
- Galaxy Tab 3
- Galaxy Tab 4
- Galaxy S Series
Cable Type: USB
Cable Length: 6.6 ft (2 m)
Connector Type on First End: USB Type A - Male
Connector on First End Details: 1 x USB Type A - Male
Connector Type on Second End: Micro USB Type B - Male
Connector on Second End Details: 1 x Micro USB Type B - Male
Device Supported: Smartphone,Tablet,Camera,MP3 Player,GPS Receiver,Digital Text Reader,Gaming Console
Features: Tangle-free
Weight (Approximate): 1.12 oz (31.75 g)
Compatibility:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- Transfer data in a snap
- With USB port, enjoy the plug-and-play facility
- Features Tangle-free
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Manufacturer Part Number | GUMU02 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Brand Name | IOGEAR |
| Product Name | Charge & Sync Cable, 6.5ft (2m) - USB to Micro USB Cable |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Technical Information | |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 6.6 ft (2 m) |
| Connector Type on First End | USB Type A - Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type A - Male |
| Connector Type on Second End | Micro USB Type B - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Micro USB Type B - Male |
| Device Supported | Smartphone,Tablet,Camera,MP3 Player,GPS Receiver,Digital Text Reader,Gaming Console |
| Features | Tangle-free |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 1.12 oz (31.75 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]