B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
- Portable Smart Card Reader (TAA Compliant)
- 1 x Quick Start Guide
- 1 x Warranty Card
Connectivity Technology: Cable
Height: 0.25" (6.35 mm)
Width: 2.75" (69.85 mm)
Depth: 2" (50.80 mm)
Weight (Approximate): 0.80 oz (22.68 g)
Package Contents:
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 3 Year
- Portable Smart Card reader
- Suitable for applications in government, healthcare, banking, entertainment, and secure network login
- Supports multiple Smart Card protocols and relevant industry standards for digital signage and secure personal identification
- Pocket-sized compact design with tuck-away USB cable for easy portability
- FIPS-201 Compliant: Meets US Federal Information Processing Standard Publication 201*
- EMV 2000 Level 1 approved and support 3V and 5V cards
- Designed for use with CAC software**
- ISO7816 implementation - Class A, B, and C (5V / 3V / 1.8V) Card
- USB 2.0 connection to increase reliability and ease of operation
- Speed: 825kbps
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Manufacturer Part Number | GSR203 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Brand Name | IOGEAR |
| Product Model | GSR203 |
| Product Name | Portable Smart Card Reader (TAA Compliant) |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Smart Card Reader |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Cable |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.25" (6.35 mm) |
| Width | 2.75" (69.85 mm) |
| Depth | 2" (50.80 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.80 oz (22.68 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
IOGEAR Portable Smart Card Reader (Contact Style) - Cable (GSR203)
MSRP:
$44.99
$44.99
$41.99
Save:
$3.00 (6.67%)
Out of stock