Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
IronKey 64GB Personal D250 USB 2.0 Flash Drive - 64 GB - USB 2.0 - 29 MB/s Read Speed - 13 MB/s Write Speed - 1 Year Warranty (D2-D250-B64-2FIPS)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 64 GB
Maximum Read Speed: 29 MB/s
Maximum Write Speed: 13 MB/s
Features: Water Proof,Encryption Support,Tamper Resistant,Password Protection
Host Interface: USB 2.0
Rugged: Yes
Height: 0.35" (9 mm)
Width: 0.75" (19 mm)
Length: 2.95" (75 mm)
Weight (Approximate): 0.882 oz
Limited Warranty: 1 Year
- With the large capacity of 64 GB, you can easily store and transfer photos, videos, and documents
- Experience fast data transfer rate with USB 2.0
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | D2-D250-B64-2FIPS |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | IronKey |
| Product Line | Personal |
| Product Series | D |
| Product Model | D250 |
| Product Name | 64GB Personal D250 USB 2.0 Flash Drive |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 29 MB/s |
| Maximum Write Speed | 13 MB/s |
| Features | Water Proof,Encryption Support,Tamper Resistant,Password Protection |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 2.0 |
| Physical Characteristics | |
| Rugged | Yes |
| Height | 0.35" (9 mm) |
| Width | 0.75" (19 mm) |
| Length | 2.95" (75 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.882 oz |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]