iStarUSA 3.5 Drive Bay Adapter With Serial ATA 600 Host Interface Internal Hot Swappable Single Black Supported ATA/600 Bays For HDD X T-G35-HD
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- T-G35-HD Industrial 3.5" to 2.5" 12Gb/s HDD SSD Hot-swap Rack
- Screws & Keys
- 1 x SATA Cable
Number of Hard Drives Supported: 1
Number of Hard Drives Installed: No
Number of Solid State Drive Supported: 1
Number of Solid State Drive Installed: No
Number of Total Expansion Bays: 1
Number of 2.5" Bays: 1
Hot Swappable Bays: Yes
Wireless LAN: No
Host Interface: Serial ATA/600
Product Color: Black
Product Material: Stainless Steel,Metal,Plastic
Form Factor: Internal
Compatible Drive Bay Width: 3.5"
Height: 1" (25.40 mm)
Width: 4" (101.60 mm)
Depth: 5.64" (143.26 mm)
Weight (Approximate): 399.2 g
Package Contents:
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
- Effortlessly transform bay drives to accommodate HDDs or SSDs, with the drive bay adapter
- Mounts internally, providing a speedy data transfer for faster and smoother read and write functionality
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Manufacturer Part Number | T-G35-HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.istarusa.com |
| Brand Name | iStarUSA |
| Product Model | T-G35-HD |
| Product Name | T-G35-HD Industrial 3.5" to 2.5" 12Gb/s HDD SSD Hot-swap Rack |
| Product Type | Drive Bay Adapter |
| Technical Information | |
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | No |
| Number of Solid State Drive Supported | 1 |
| Number of Solid State Drive Installed | No |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5" Bays | 1 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Serial ATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Stainless Steel,Metal,Plastic |
| Form Factor | Internal |
| Compatible Drive Bay Width | 3.5" |
| Height | 1" (25.40 mm) |
| Width | 4" (101.60 mm) |
| Depth | 5.64" (143.26 mm) |
| Weight (Approximate) | 399.2 g |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]