iStarUSA 5.25 Drive Bay Adapter Serial ATA Host Interface Internal Black Hot Swappable Single HDD Supported T-7M1HD Bays For X T-7M1HD-BLACK
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- T-7M1HD 5.25" to 3.5" 2.5" 12Gb/s HDD SSD Hot-swap Rack
- 1 x SATA Cable
- Screws
Number of Hard Drives Supported: 1
Number of Hard Drives Installed: No
Total Hard Drive Capacity Supported: 14 TB
Number of Solid State Drive Supported: 1
Number of Solid State Drive Installed: No
Number of Total Expansion Bays: 1
Number of 2.5"/3.5" Bays: 1
Hot Swappable Bays: Yes
Wireless LAN: No
Host Interface: Serial ATA
Product Color: Black
Product Material: Aluminum
Cooling Fan: Yes
Form Factor: Internal
Compatible Drive Bay Width: 5.25"
Height: 1.65" (41.91 mm)
Width: 5.75" (146.05 mm)
Depth: 7.32" (185.93 mm)
Weight (Approximate): 2 lb (907.18 g)
Package Contents:
Country of Origin: China
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStarUSA, Inc |
| Manufacturer Part Number | T-7M1HD-BLACK |
| Manufacturer Website Address | http://www.istarusa.com |
| Brand Name | iStarUSA |
| Product Model | T-7M1HD |
| Product Name | T-7M1HD 5.25" to 3.5" 2.5" 12Gb/s HDD SSD Hot-swap Rack |
| Product Type | Drive Bay Adapter |
| Technical Information | |
| Number of Hard Drives Supported | 1 |
| Number of Hard Drives Installed | No |
| Total Hard Drive Capacity Supported | 14 TB |
| Number of Solid State Drive Supported | 1 |
| Number of Solid State Drive Installed | No |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 1 |
| Number of 2.5"/3.5" Bays | 1 |
| Hot Swappable Bays | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Serial ATA |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Product Material | Aluminum |
| Cooling Fan | Yes |
| Form Factor | Internal |
| Compatible Drive Bay Width | 5.25" |
| Height | 1.65" (41.91 mm) |
| Width | 5.75" (146.05 mm) |
| Depth | 7.32" (185.93 mm) |
| Weight (Approximate) | 2 lb (907.18 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
[/custom-specifications]