Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
iStorage microSD Card 1TB | Encrypt data stored on iStorage microSD Cards using datAshur SD USB flash drive | Compatible with datAshur (IS-MSD-1-1000)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Storage Capacity: 1 TB
Maximum Read Speed: 100 MB/s
Maximum Write Speed: 95 MB/s
Width: 0.43" (11 mm)
Thickness: 39.37 mil (1 mm)
Length: 0.59" (15 mm)
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
- The microSDXC memory card features write speed of around 60 MB/s that is sufficient for recording high-definition videos to your mobile phone, tablet, or other smart devices
- With the 1 TB extensive storage capacity, you can take more pictures and store more movies without stressing over coming up short on space
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Manufacturer Part Number | IS-MSD-1-1000 |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
| Brand Name | iStorage |
| Product Name | 1TB MicroSDXC Card |
| Product Type | microSDXC |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Maximum Read Speed | 100 MB/s |
| Maximum Write Speed | 95 MB/s |
| Physical Characteristics | |
| Width | 0.43" (11 mm) |
| Thickness | 39.37 mil (1 mm) |
| Length | 0.59" (15 mm) |
| Miscellaneous | |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH) |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
Additional-pdf2
[/custom-user-manual]