Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Jabra Engage 50 II - Stereo - USB Type C - Wired - 50 Hz to 20 kHz - On-ear - Binaural - Ear-cup - MEMS Technology Microphone (5099-299-2259)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Engage 50 II
- Carry Pouch
- Warning Leaflet
Connectivity Technology: Wired
Sound Mode: Stereo
Minimum Frequency Response: 50 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Features: Busylight,SafeTone 2.0 Technology,PeakStop,Durable,Comfortable
Earpiece Design: On-ear
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 0.79" (20 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: MEMS Technology
Integrated Microphone: Yes
Detachable Microphone: No
Host Interface: USB Type C
Form Factor: Ear-cup
Height: 2.13" (54 mm)
Width: 6.57" (167 mm)
Depth: 6.57" (167 mm)
Weight (Approximate): 2.29 oz (65 g)
Package Contents:
Application/Usage: Music,Voice Call
Limited Warranty: 3 Year
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- MEMS Technology microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 50 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Leatherette ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Busylight feature for improved reliability, ensuring consistent performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 5099-299-2259 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Line | Engage 50 II |
| Product Name | Engage 50 II |
| Packing | Box |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Mode | Stereo |
| Minimum Frequency Response | 50 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Features | Busylight,SafeTone 2.0 Technology,PeakStop,Durable,Comfortable |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 0.79" (20 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Ear-cup |
| Height | 2.13" (54 mm) |
| Width | 6.57" (167 mm) |
| Depth | 6.57" (167 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.29 oz (65 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Music,Voice Call |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Jabra Ear Cushion - 2 / Pack |
| SKU | 14101-85 |
| Sale Price | $15.95 |
| Product | Jabra Ear Cushion - 10 / Pack |
| SKU | 14101-84 |
| Sale Price | $71.95 |
| Product | Jabra Engage 50 II Link - USB-C UC - for Headset |
| SKU | 50-2259 |
| Sale Price | $92.95 |
| Product | Jabra Carrying Case (Pouch) Jabra Headset - 1 Each |
| SKU | 14301-55 |
| Sale Price | $67.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]