Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Jabra Evolve2 65 Headset - Microsoft Teams Certification - Mono - Wireless - Bluetooth - 98.4 ft (30 m) - On-ear, Over-the-head - - - (26599-899-999-01)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: Wireless
Wireless Technology: Bluetooth
Wireless Operating Distance: 98.4 ft (30 m)
Sound Mode: Mono
Noise Canceling: Yes
Features: Passive Noise Cancellation,Comfortable,Durable,Noise Isolation,Busylight,Voice Assistant,Microphone Mute,Flip-boom Arm,Flip to Mute,Multi Pairing,Call Management
Microsoft Teams Certification: Yes
Zoom Certification: Yes
Charging Method: Charging Stand,Cable
Fast Charging: Yes
Maximum Number of Paired Devices Supported: 8
Maximum Battery Recharge Time: 1.5 Hour
Battery Rechargeable: Yes
Fast Charging Time: 15 Minute
Earpiece Design: On-ear,Over-the-head
Earpiece Type: Monaural
Driver Size: 1.57" (40 mm)
Microphone Design: Boom
Number of Microphones: 3
Color Family: Black
Color: Black
Form Factor: Circumaural
Weight (Approximate): 6.21 oz (176 g)
Application/Usage: Voice Call,Communication,Smartphone,Computer,Mobile Device
Country of Origin: China
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Bluetooth wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth headset
- Memory Foam ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Power earpiece control for precise navigation and smooth performance during everyday use
- Noise cancellation helps boost concentration by reducing background noise and distractions for focused listening
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 26599-899-999-01 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Line | Evolve2 65 |
| Product Name | Evolve2 65 Headset |
| Product Type | Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Wireless Operating Distance | 98.4 ft (30 m) |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Passive Noise Cancellation,Comfortable,Durable,Noise Isolation,Busylight,Voice Assistant,Microphone Mute,Flip-boom Arm,Flip to Mute,Multi Pairing,Call Management |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Charging Method | Charging Stand,Cable |
| Fast Charging | Yes |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 8 |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.5 Hour |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Fast Charging Time | 15 Minute |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear,Over-the-head |
| Earpiece Type | Monaural |
| Driver Size | 1.57" (40 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 3 |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Color | Black |
| Form Factor | Circumaural |
| Weight (Approximate) | 6.21 oz (176 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Voice Call,Communication,Smartphone,Computer,Mobile Device |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]