Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Jabra 20797-989-889 Evolve2 Earset - Stereo USB-C True Wireless Bluetooth Earbuds
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Connectivity Technology: True Wireless
Wireless Technology: Bluetooth
Bluetooth Standard: Bluetooth 5.2
Wireless Operating Distance: 65.6 ft (20 m)
Sound Mode: Stereo
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Noise Canceling: Yes
Features: Comfortable,Active Noise Canceling,Battery Status Indicator,Bluetooth Pairing,MultiSensor Voice,HearThrough,Noise Isolation,Wind Cancellation,Advanced Audio Coding (AAC),Sub Band Coding (SBC),PeakStop,Rechargeable Battery,Charging Case,Auto Pause,Auto On/Off,Fast Charging,Unified Communication
Bluetooth Profiles: A2DP,AVRCP,HFP,HSP,SPP
Battery Chemistry: Lithium Ion (Li-Ion)
Earpiece Design: Earbud
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 0.24" (6 mm)
Microphone Technology: MEMS Technology
Integrated Microphone: Yes
Host Interface: USB Type C
Form Factor: In-ear
Height: 0.63" (16 mm)
Width: 0.75" (19 mm)
Depth: 0.71" (18 mm)
Weight (Approximate): 0.19 oz (5.40 g)
Application/Usage: Music,Voice Call
Ingress Protection (IP) Rating: IP57
Country of Origin: China
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Compact, exquisite, and portable earset for easy carrying and stylish everyday use
- In-ear earphones designed for comfort and portability, ideal for everyday listening needs
- MEMS Technology microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- True Wireless connectivity technology helps you always stay connected to your earset for uninterrupted productivity
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 65.6 ft (20 m) for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth earset
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 20797-989-889 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Line | Evolve2 |
| Product Name | Evolve2 Earset |
| Product Type | Earset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | True Wireless |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Wireless Operating Distance | 65.6 ft (20 m) |
| Sound Mode | Stereo |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Noise Canceling | Yes |
| Features | Comfortable,Active Noise Canceling,Battery Status Indicator,Bluetooth Pairing,MultiSensor Voice,HearThrough,Noise Isolation,Wind Cancellation,Advanced Audio Coding (AAC),Sub Band Coding (SBC),PeakStop,Rechargeable Battery,Charging Case,Auto Pause,Auto On/Off,Fast Charging,Unified Communication |
| Bluetooth Profiles | A2DP,AVRCP,HFP,HSP,SPP |
| Battery Information | |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 0.24" (6 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Integrated Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | In-ear |
| Height | 0.63" (16 mm) |
| Width | 0.75" (19 mm) |
| Depth | 0.71" (18 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.19 oz (5.40 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Music,Voice Call |
| Ingress Protection (IP) Rating | IP57 |
| Country of Origin | China |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Jabra Evolve2 Buds Replacement Earbuds - UC |
| SKU | 14401-39 |
| Sale Price | $260.95 |
| Product | Jabra Evolve2 Buds Replacement Earbuds |
| SKU | 14401-38 |
| Sale Price | $262.95 |
| Product | Jabra Charging Case Earbud - Black |
| SKU | 14207-86 |
| Sale Price | $128.95 |
| Product | Jabra Charging Case Jabra Earbud - Black |
| SKU | 14207-87 |
| Sale Price | $128.95 |
| Product | Jabra Charging Case Jabra Earbud - Black |
| SKU | 14207-88 |
| Sale Price | $133.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]