Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Jabra PanaCast 20 Webcam - 13 Megapixel - 30 fps - USB 3.0 Type C - 3840 x 2160 Video - 117° Angle - 3x Digital Zoom - Microphone (TAA8300-119)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- PanaCast 20
- Carry Case
- USB-C to USB-A Cable 1.5m/4.9ft (USB 3.0)
Effective Resolution: 13 Megapixel
Maximum Video Resolution: 3840 x 2160
Maximum Frame Rate: 30 fps
Field Of View (FOV) Angle: 117°
Digital Zoom: 3x
Microphone: Yes
Host Interface: USB 3.0 Type C
Operating System Supported: Windows 11,Windows 10,Windows 8,macOS 10.15
Mounting Type: Clip
Height: 0.98" (25 mm)
Width: 1.73" (44 mm)
Depth: 3.15" (80 mm)
Weight (Approximate): 4.80 oz (136 g)
Package Contents:
Device Supported: Computer
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 2 Year
- Being as light as 4.80 oz (136 g), it is easy to install and comes in a travel-friendly size
- Zooming into a full size of 3x captures the distant shots with much ease
- No more flickering images during the movies. 30 fps ensures a flicker-free visual experience.
- Video conferencing couldn't get any better than it does with this built-in microphone webcam
- The USB 3.0 Type C port ensures smooth computer - webcam connection with its quick-fix facility
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | TAA8300-119 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Line | PanaCast |
| Product Model | 20 |
| Product Name | PanaCast 20 |
| Product Type | Webcam |
| Display & Graphics | |
| Effective Resolution | 13 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Maximum Frame Rate | 30 fps |
| Field Of View (FOV) Angle | 117° |
| Lens | |
| Digital Zoom | 3x |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 Type C |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 11,Windows 10,Windows 8,macOS 10.15 |
| Physical Characteristics | |
| Mounting Type | Clip |
| Height | 0.98" (25 mm) |
| Width | 1.73" (44 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz (136 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Computer |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
User-Manual
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]