Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Jabra PanaCast 50 Video Conferencing Camera - 13 Megapixel - USB Type A/USB Type C - 4K - 3840 x 2160 Video - 180° Angle - Wall, - (8530-232)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Video Bar
- Power Supply
- Wall Mount
- Privacy Cover With Sensor
- Cable Compartment Cover and Tool
- 1 x Ethernet Cable 1.83m/6ft
- 1 x HDMI Cable 1.83m/6ft
- 1 x Regional Power Cable
Connectivity Technology: Wired/Wireless
AI-powered: Yes
Effective Resolution: 13 Megapixel
Maximum Video Resolution: 3840 x 2160
Field Of View (FOV) Angle: 180°
Screen Mode: 4K
High Dynamic Range (HDR): Yes
Digital Zoom: 3x
Wireless LAN: Yes
Microphone: Yes
Host Interface: USB Type A/USB Type C
Network (RJ-45): Yes
HDMI Out: Yes
Operating System Supported: Android
Unified Communications Platform: Zoom,Microsoft Teams
Input Voltage: 120 V AC,230 V AC
Mounting Type: Wall,Stand,Table Mount
Height: 3.03" (77 mm)
Width: 28.74" (730 mm)
Depth: 5.75" (146 mm)
Weight (Approximate): 4.98 lb (2259 g)
Minimum Operating Temperature: 41°F (5°C)
Maximum Operating Temperature: 95°F (35°C)
Features: Built-in Speaker,Microphone
Package Contents:
Limited Warranty: 2 Year
- Communicate proficiently and seamlessly with your professional team using this video conferencing camera
- Can zoom out and zoom in up to 3x and lets you view the objects clearly
- Get rid of the wires and go wireless
- With the cohesive microphone, the sound is clearly discernible, which adds as a bonus to the visuals
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 8530-232 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Line | PanaCast |
| Product Model | 50 |
| Product Name | Panacast 50 VBS Bar Only |
| Product Type | Video Conferencing Camera |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| AI-powered | Yes |
| Display & Graphics | |
| Effective Resolution | 13 Megapixel |
| Maximum Video Resolution | 3840 x 2160 |
| Field Of View (FOV) Angle | 180° |
| Screen Mode | 4K |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Lens | |
| Digital Zoom | 3x |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Built-in Devices | |
| Microphone | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type A/USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | Android |
| Unified Communications Platform | Zoom,Microsoft Teams |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC,230 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Mounting Type | Wall,Stand,Table Mount |
| Height | 3.03" (77 mm) |
| Width | 28.74" (730 mm) |
| Depth | 5.75" (146 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.98 lb (2259 g) |
| Environmental Conditions | |
| Minimum Operating Temperature | 41°F (5°C) |
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Miscellaneous | |
| Features | Built-in Speaker,Microphone |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]