Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Jabra Video Conferencing Controller - For Meeting Space - 1920 x 1200 Video (Live) - WUXGA - Network (RJ-45) - Ethernet - Tabletop, (8010-239)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Features: Multi-touch Screen,Auto Wake,Cable Management,Kensington Lock
AI-powered: Yes
Graphics Modes (Live): WUXGA
Maximum Video Resolution (Live): 1920 x 1200
Ethernet Technology: Ethernet
Network (RJ-45): Yes
Operating System Supported: Android 13.0
Form Factor: Tabletop,Wall Mountable
Height: 6.66" (169.20 mm)
Width: 9.77" (248.20 mm)
Depth: 1.98" (50.30 mm)
Weight (Approximate): 1.48 lb (669.90 g)
Application/Usage: Meeting Space
Unified Communications Platform: Zoom,Microsoft Teams
Limited Warranty: 2 Year
- Get data transfer speed of up to 10 Mbps with Ethernet connectivity
- Simply plug in RJ-45 port to connect the conference equipment on the network
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Jabra |
| Manufacturer Part Number | 8010-239 |
| Manufacturer Website Address | http://www.jabra.com |
| Brand Name | Jabra |
| Product Name | Video Conferencing Controller |
| Product Type | Video Conferencing Controller |
| Technical Information | |
| Features | Multi-touch Screen,Auto Wake,Cable Management,Kensington Lock |
| AI-powered | Yes |
| Video | |
| Graphics Modes (Live) | WUXGA |
| Maximum Video Resolution (Live) | 1920 x 1200 |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Operating System | |
| Operating System Supported | Android 13.0 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Tabletop,Wall Mountable |
| Height | 6.66" (169.20 mm) |
| Width | 9.77" (248.20 mm) |
| Depth | 1.98" (50.30 mm) |
| Weight (Approximate) | 1.48 lb (669.90 g) |
| Miscellaneous | |
| Application/Usage | Meeting Space |
| Unified Communications Platform | Zoom,Microsoft Teams |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]