Kanguru FlashTrust Digitally-Signed Secure Firmware USB 3.0 Flash Drive, 64G - Digitally-Signed Secure Firmware USB3.0 Flash Drive , (WP-KFT3-64G)
SKU:
WP-KFT3-64G
UPC:
705110112031
MSRP:
$177.72
$177.72
$174.99
Save:
$2.73 (1.54%)
Warranty Information:
3 Year
Condition:
New
Width:
1.85
(cm)
Height:
0.90
(cm)
Depth:
1.23
(cm)
B2B Pricing
Business volume discounts
IT Experts
Technical guidance
IT Configuration
Preparation & staging
Canada Stock
QC · ON · AB · BC
Product Features
Description
[custom-highlights][/custom-highlights]
Manufacturer-Brochure
Storage Capacity: 64 GB
Maximum Read Speed: 230 MB/s
Maximum Write Speed: 85 MB/s
Features: Write Protection Switch,Digitally Signed Secure Firmware,Shock Resistant,ReadyBoost
Host Interface: USB 3.0
Height: 0.35" (9 mm)
Width: 0.73" (18.50 mm)
Length: 2.52" (64 mm)
Weight (Approximate): 0.353 oz (10 g)
Country of Origin: Taiwan
TAA Compliant: Yes
Limited Warranty: 3 Year
- RSA-2048 Digitally-Signed Secure Firmware
- Physical Write Protect Switch
- SuperSpeed USB 3.0 Interface (USB 3.2 Gen 1x1)
- TAA Compliant
- Custom Engraving Available
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | iStorage/Kanguru |
| Manufacturer Part Number | WP-KFT3-64G |
| Manufacturer Website Address | https://istorage-uk.com/ |
| Brand Name | Kanguru |
| Product Line | FlashTrust |
| Product Model | WP-KFT3-64G |
| Product Name | FashTrust, Secure Firmware USB 3.0 Flash Drive w/Write Protect Switch, 64G |
| Product Type | Flash Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Maximum Read Speed | 230 MB/s |
| Maximum Write Speed | 85 MB/s |
| Features | Write Protection Switch,Digitally Signed Secure Firmware,Shock Resistant,ReadyBoost |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Height | 0.35" (9 mm) |
| Width | 0.73" (18.50 mm) |
| Length | 2.52" (64 mm) |
| Weight (Approximate) | 0.353 oz (10 g) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]
Kanguru FlashTrust Digitally-Signed Secure Firmware USB 3.0 Flash Drive, 64G - Digitally-Signed Secure Firmware USB3.0 Flash Drive , (WP-KFT3-64G)
MSRP:
$177.72
$177.72
$174.99
Save:
$2.73 (1.54%)
Out of stock