Kensington UH1450P USB-C Mobile Dock - for Monitor, Notebook, Keyboard, Desktop PC, Smartphone, Mouse - USB Type C - 2 Displays - 4K @ (K36900WW)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- UH1450P USB-C Mobile Dock
- 1 x Instruction Guide
- 1 x Warranty Card
- 1 x Compliance Sheet
Connectivity Technology: Wired
Number of Displays Supported: 2
Supported Resolutions: 3840 x 2160
Screen Mode Supported: 4K @ 60Hz
Device Supported: Monitor,Notebook,Keyboard,Desktop PC,Smartphone,Mouse
Ethernet Technology: Gigabit Ethernet
Host Interface: USB Type C
Total Number of USB Ports: 4
Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports: 2
Number of USB Type-C Ports: 2
USB Type-C: Yes
USB Type-C Detail: 1 x USB-C 3.2 Gen2 10Gbps (5V/0.9A), 1 x USB-C (for power pass-through only, up to 85W)
Number of USB Type-A Ports: 2
USB Type-A: Yes
Number of RJ-45 Ports: 1
Network (RJ-45): Yes
Number of DisplayPorts: 2
DisplayPort: Yes
DisplayPort Version: 1.4++
USB Power Delivery: 85W
Operating System Supported: Windows 10,macOS Big Sur,iPadOS 13
Product Color: Space Gray
Form Factor: Portable
Height: 4.13" (105 mm)
Width: 2.32" (59 mm)
Depth: 0.55" (14 mm)
Weight (Approximate): 3.52 oz (99.79 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin: Vietnam
Limited Warranty: 2 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Manufacturer Part Number | K36900WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
| Brand Name | Kensington |
| Product Model | UH1450P |
| Product Name | UH1450P USB-C Mobile Dock |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Docking Station |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Device Supported | Monitor,Notebook,Keyboard,Desktop PC,Smartphone,Mouse |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 3.2 Gen2 10Gbps (5V/0.9A), 1 x USB-C (for power pass-through only, up to 85W) |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| USB Type-A | Yes |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4++ |
| USB Power Delivery | 85W |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 10,macOS Big Sur,iPadOS 13 |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Space Gray |
| Form Factor | Portable |
| Height | 4.13" (105 mm) |
| Width | 2.32" (59 mm) |
| Depth | 0.55" (14 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.52 oz (99.79 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]