Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kingston 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Server, Desktop PC - 16 GB - DDR4-2666/PC4-21300 DDR4 SDRAM - 2666 MHz - CL19 - 1.20 V - (KTL-TS426/16G)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkSystem SR530
- ThinkSystem SR550
- ThinkSystem SR630
- ThinkSystem SR650
- ThinkSystem SR950
- ThinkSystem ST550
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Memory Speed: 2666 MHz
Memory Standard: DDR4-2666/PC4-21300
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
CAS Latency: CL19
Device Supported: Server,Desktop PC
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Compatibility: Lenovo Products:
Country of Origin: Taiwan
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2,Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS)
Limited Warranty: Lifetime
- 2666 MHz of memory speed with CL19 latency skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4-2666/PC4-21300 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KTL-TS426/16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Name | 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Speed | 2666 MHz |
| Memory Standard | DDR4-2666/PC4-21300 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL19 |
| Device Supported | Server,Desktop PC |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Lenovo Products:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) 2,Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Taiwan Restriction of Hazardous Substances (Taiwan RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]