Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kingston 32GB 2Rx8 4G x 72-Bit PC4-3200 CL22 Registered w/Parity 288-Pin DIMM - For Server - 32 GB (1 x 32GB) - DDR4-3200/PC4-25600 - (KSM32RD8/32HD)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 32 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Number of Modules: 1 x 32GB
Memory Speed: 3200 MHz
Memory Data Transfer Rate: 3.20 GT/s
Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
Memory Rank: Dual-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
CAS Latency: CL22
Device Supported: Server
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: Lifetime
- 3200 MHz memory speed with Registered signal and CL22 latency for great multitasking capability
- 32 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KSM32RD8/32HD |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Line | Server Premier |
| Product Name | 32GB 2Rx8 4G x 72-Bit PC4-3200 CL22 Registered w/Parity 288-Pin DIMM |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Number of Modules | 1 x 32GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Data Transfer Rate | 3.20 GT/s |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Rank | Dual-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Server |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Miscellaneous | |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]