Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kingston 64GB DDR5 SDRAM Memory Module - 64 GB - DDR5-4800/PC5-38400 DDR5 SDRAM - 4800 MHz - CL40 - 1.10 V - ECC - Registered - - DIMM (KTD-PE548D4-64G)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 64 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Voltage: 1.10 V
Memory Speed: 4800 MHz
Memory Standard: DDR5-4800/PC5-38400
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
CAS Latency: CL40
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
- 4800 MHz of memory speed with Registered signal skillfully manages the variety of apps and computational tasks
- DIMM 64 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KTDPE548D464G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Name | 64GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.10 V |
| Memory Speed | 4800 MHz |
| Memory Standard | DDR5-4800/PC5-38400 |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL40 |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
[/custom-specifications]