Kingston FURY Beast 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Motherboard - 16 GB (1 x 16GB) - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz - - (KF432C16BBA/16)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.35 V
Number of Modules: 1 x 16GB
Memory Speed: 3200 MHz
Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
CAS Latency: CL16
Device Supported: Motherboard
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 0.28" (7 mm)
Width: 1.62" (41.24 mm)
Length: 5.25" (133.35 mm)
Country of Origin: Taiwan
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: Lifetime
- 3200 MHz memory speed with CL16 latency for great multitasking capability
- DIMM 16 GB of memory to maintain symmetry with processor and hard drive and bring out the ultimate computing experience
- DDR4-3200/PC4-25600 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF432C16BBA/16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Line | FURY Beast |
| Product Name | FURY Beast 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| CAS Latency | CL16 |
| Device Supported | Motherboard |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.28" (7 mm) |
| Width | 1.62" (41.24 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
| Miscellaneous | |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]