Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kingston FURY Renegade Pro 16GB DDR5 SDRAM Memory Module - For Motherboard - 16 GB (1 x 16GB) - DDR5-6400/PC5-51200 DDR5 SDRAM - 6400 (KF564R32RBE-16)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ASRock - TRX50 WS Motherboard
- ASUS - Pro WS TRX50-SAGE WIFI Motherboard
- Gigabyte - TRX50 AERO D Motherboard
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR5 SDRAM
Memory Voltage: 1.40 V
Number of Modules: 1 x 16GB
Memory Speed: 6400 MHz
Memory Standard: DDR5-6400/PC5-51200
Memory Rank: Single-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Registered
CAS Latency: CL32
Device Supported: Motherboard
Number of Pins: 288-pin
Form Factor: DIMM
Thickness: 0.15" (3.85 mm)
Width: 1.23" (31.25 mm)
Length: 5.25" (133.35 mm)
Compatibility:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: Lifetime
- 6400 MHz of memory speed with Registered signal makes your computer great at multitasking
- 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- With DDR5 SDRAM get efficient data transfer rate and enhanced computer's performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KF564R32RBE-16 |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Line | FURY Renegade Pro |
| Product Name | FURY Renegade Pro 16GB DDR5 SDRAM Memory Module |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.40 V |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Speed | 6400 MHz |
| Memory Standard | DDR5-6400/PC5-51200 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Registered |
| CAS Latency | CL32 |
| Device Supported | Motherboard |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 288-pin |
| Form Factor | DIMM |
| Thickness | 0.15" (3.85 mm) |
| Width | 1.23" (31.25 mm) |
| Length | 5.25" (133.35 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]