Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kingston Server Premier 16GB DDR4 SDRAM Memory Module - For Mobile Workstation - 16 GB - DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM - 3200 MHz - - (KTD-PN432ES8/16G)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 5760
- 7560
Memory Size: 16 GB
Memory Technology: DDR4 SDRAM
Memory Voltage: 1.20 V
Memory Speed: 3200 MHz
Memory Standard: DDR4-3200/PC4-25600
Memory Rank: Single-rank
Error Checking: ECC
Signal Processing: Unbuffered
CAS Latency: CL22
Device Supported: Mobile Workstation
Number of Pins: 260-pin
Form Factor: SODIMM
Weight (Approximate): 0.53 oz (15 g)
Compatibility:
Dell/Alienware Precision Mobile Workstations:
Country of Origin: Taiwan
Limited Warranty: Lifetime
- 3200 MHz of memory speed allows you to browse web, listen to songs and use routine software simultaneously
- SODIMM 16 GB of memory can produce approx. 10K MIPS and as a result, your system gets more room to run complex apps.
- 260-pin-pin DDR4 SDRAM operates at an effective bus speed with minimal power consumption and as a result, you get optimal computer performance with an improved memory heat dissipation
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Manufacturer Part Number | KTD-PN432ES8/16G |
| Manufacturer Website Address | http://www.kingston.com |
| Brand Name | Kingston |
| Product Line | Server Premier |
| Product Name | Server Premier 16GB DDR4 SDRAM Memory Module |
| Product Type | RAM Module |
| Technical Information | |
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Error Checking | ECC |
| Signal Processing | Unbuffered |
| CAS Latency | CL22 |
| Device Supported | Mobile Workstation |
| Physical Characteristics | |
| Number of Pins | 260-pin |
| Form Factor | SODIMM |
| Weight (Approximate) | 0.53 oz (15 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Dell/Alienware Precision Mobile Workstations:
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
| Limited Warranty | Lifetime |
[/custom-specifications]