Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kramer KW-14T Wireless HD Transmitter - 1 Input Device - 98.43 ft (30000 mm) Range - 1 x HDMI In - Full HD - 1920 x 1080 (KW-14T/US)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- KW-14T Wireless HD Transmitter
- Power Supply 5V
- 2 x HDMI Cables 0.9m (2.95ft)
- 1 x IR Emitter Cable
Connectivity Technology: Wireless
Number of Input Devices Supported: 1
Maximum Operating Distance: 98.43 ft (30000 mm)
Graphics Modes: Full HD
Maximum Video Resolution: 1920 x 1080
HDMI In: Yes
Number of HDMI Inputs: 1
Transmitter Height: 1.42" (36 mm)
Transmitter Width: 3.15" (80 mm)
Transmitter Depth: 4.02" (102 mm)
Transmitter Weight (Approximate): 3.53 oz (100 g)
Package Contents:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Limited Warranty: 7 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | KW-14T/US |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Line | DigiTOOLS |
| Product Model | KW-14T |
| Product Name | KW-14T Wireless HD Transmitter |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 98.43 ft (30000 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | Full HD |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI In | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Transmitter Height | 1.42" (36 mm) |
| Transmitter Width | 3.15" (80 mm) |
| Transmitter Depth | 4.02" (102 mm) |
| Transmitter Weight (Approximate) | 3.53 oz (100 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 7 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]