Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Wi-Fi Generation: Wi-Fi 5
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ac
ISM Band: Yes
UNII Band: Yes
ISM Maximum Frequency: 2.40 GHz
UNII Maximum Frequency: 5 GHz
Host Interface: USB 3.0
Form Factor: External
Height: 1.57" (40 mm)
Width: 4.65" (118 mm)
Depth: 4.53" (115 mm)
Device Supported: Projector
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
Country of Origin: China
Limited Warranty: 1 Year
- Plug and Present
- Native Windows® 10 and Android Support
- Compatible with VIA GO, VIA Connect PRO (2017 edition) and VIA Connect PLUS
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | VIACAST |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Line | VIAcast |
| Product Name | VIAcast Miracast Enabled USB Dongle For VIA Devices |
| Product Type | WiMedia Adapter |
| Technical Information | |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 5 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | External |
| Height | 1.57" (40 mm) |
| Width | 4.65" (118 mm) |
| Depth | 4.53" (115 mm) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Projector |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH),China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]