Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Kramer Wireless HD Transmitter & Receiver - 1 Input Device - 1 Output Device - 100 ft (30480 mm) Range - 1 x HDMI In - 1 x HDMI Out - (KW-14/US)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Wireless HD Transmitter & Receiver
- Power Supply 5V
- 2 x HDMI Cables 0.9m (2.95ft)
- 1 x IR Emitter Cable
Connectivity Technology: Wired
Number of Input Devices Supported: 1
Number of Output Devices Supported: 1
Maximum Operating Distance: 100 ft (30480 mm)
Graphics Modes: Full HD
Supported Video Modes: 1080p
Maximum Video Resolution: 1920 x 1080
HDMI In: Yes
HDMI Out: Yes
Number of HDMI Inputs: 1
Number of HDMI Outputs: 1
Remote (IR) Output: 1
Transmitter Height: 1.34" (34 mm)
Transmitter Width: 3.74" (95 mm)
Transmitter Depth: 3.74" (95 mm)
Receiver Height: 1.34" (34 mm)
Receiver Width: 3.74" (95 mm)
Receiver Depth: 3.74" (95 mm)
Transmitter Weight (Approximate): 10.58 oz (300 g)
Receiver Weight (Approximate): 10.58 oz (300 g)
Package Contents:
Application/Usage: Meeting Room,Multimedia
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Kramer Electronics LTD |
| Manufacturer Part Number | KW-14/US |
| Manufacturer Website Address | http://www.kramerelectronics.com |
| Brand Name | Kramer |
| Product Name | Wireless HD Transmitter & Receiver |
| Product Type | Video Extender Transmitter/Receiver |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
| Number of Output Devices Supported | 1 |
| Maximum Operating Distance | 100 ft (30480 mm) |
| Video | |
| Graphics Modes | Full HD |
| Supported Video Modes | 1080p |
| Maximum Video Resolution | 1920 x 1080 |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI In | Yes |
| HDMI Out | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Remote (IR) Output | 1 |
| Physical Characteristics | |
| Transmitter Height | 1.34" (34 mm) |
| Transmitter Width | 3.74" (95 mm) |
| Transmitter Depth | 3.74" (95 mm) |
| Receiver Height | 1.34" (34 mm) |
| Receiver Width | 3.74" (95 mm) |
| Receiver Depth | 3.74" (95 mm) |
| Transmitter Weight (Approximate) | 10.58 oz (300 g) |
| Receiver Weight (Approximate) | 10.58 oz (300 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Meeting Room,Multimedia |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS),Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
[/custom-specifications]