Lenovo 300 Wireless Combo Keyboard and Mouse - US English - USB Type A Wireless RF 2.40 GHz Keyboard - English (US) - Black - USB Type (GX31C95738)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 300 Wireless Combo Keyboard and Mouse - US English
- USB-A Receiver
- 1 x AA Battery
- 1 x AAA Battery
- Warranty and Product Information Document
Keyboard/Keypad Type: Keyboard
Keyboard/Keypad Connectivity Technology: Wireless
Keyboard/Keypad Wireless Technology: RF
Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Localization: English (US)
Keyboard/Keypad Features: Numeric Keypad
Pointing Device Type: Mouse
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: RF
Movement Detection: Optical
Movement Resolution (dpi): 1000
Scroller Type: Scroll Wheel
Ergonomic Fit: Symmetrical
Keyboard/Keypad Host Interface: USB Type A
Pointing Device Host Interface: USB Type A
Battery Included: Yes
Battery Size Supported: AA,AAA
Keyboard/Keypad Color: Black
Pointing Device Color: Black
Keyboard/Keypad Height: 0.91" (23 mm)
Keyboard/Keypad Depth: 5.59" (142 mm)
Pointing Device Height: 1.54" (39 mm)
Pointing Device Depth: 2.36" (60 mm)
Package Contents:
Operating System Compatibility: Windows 10,Windows 11
Platform Supported: PC
Limited Warranty: 1 Year
- Enjoy RF wireless connection compatibility with most of the devices
- Now you can get hassle-free performance and smoother movements with optical LED
- Scroll Wheel for snug navigation
- Offers plug and play interface PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GX31C95738 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Model | 300 |
| Product Name | 300 Wireless Combo Keyboard and Mouse - US English |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Localization | English (US) |
| Keyboard/Keypad Features | Numeric Keypad |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| Battery Size Supported | AA,AAA |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.91" (23 mm) |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.59" (142 mm) |
| Pointing Device Height | 1.54" (39 mm) |
| Pointing Device Depth | 2.36" (60 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Operating System Compatibility | Windows 10,Windows 11 |
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]