Lenovo 350 Bluetooth Silent Mouse (Meta Grape) - Full-size Mouse - Optical - Wireless - Bluetooth - Meta Grape - 2400 dpi - Scroll - 6 (GY51S61911)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 350 Bluetooth Silent Mouse (Meta Grape)
- 1 x AA Battery
- 3 x Warranty and Product Information Document
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: Bluetooth
Movement Detection: Optical
Movement Resolution (dpi): 2400
Total Number of Buttons: 6
Scroller Type: Scroll Wheel
Ergonomic Fit: Symmetrical
Mouse Size Class: Full-size
Bluetooth Version: 5.3
Number of Batteries Supported: 1
Battery Size Supported: AA
Battery Included: Yes
Color Family: Purple
Product Color: Meta Grape
Height: 1.45" (36.80 mm)
Depth: 2.43" (61.80 mm)
Length: 4.52" (114.70 mm)
Weight (Approximate): 2.08 oz (59 g)
Package Contents:
Device Supported: Chromebook,Notebook,Desktop Computer,Workstation
Operating System Compatibility: Windows 10,Windows 11
Platform Supported: PC
Limited Warranty: 1 Year
- Dual Bluetooth 5.3, easy to switch to 2 devices
- Full-size ambidextrous ergonomic mouse offers silent buttons
- High precision click, DPI up to 2400, 3-level DPI Setting
- Programmable buttons, a dynamic wheel that matches your speed well
- Customization software tool: Lenovo Accessories and Display Manager
- Up to 36 months battery life (may vary based on usage)
- Enjoy total peace of mind thanks to the 1-year warranty
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GY51S61911 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Silent |
| Product Model | 350 |
| Product Name | 350 Bluetooth Silent Mouse (Meta Grape) |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Type | Retail |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 2400 |
| Total Number of Buttons | 6 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Mouse Size Class | Full-size |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AA |
| Battery Included | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Purple |
| Product Color | Meta Grape |
| Height | 1.45" (36.80 mm) |
| Depth | 2.43" (61.80 mm) |
| Length | 4.52" (114.70 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz (59 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Chromebook,Notebook,Desktop Computer,Workstation |
| Operating System Compatibility | Windows 10,Windows 11 |
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]