Lenovo 530 Wireless Mouse (Black) - Optical - Wireless - Radio Frequency - 2.40 GHz - Black - USB Type A - 1200 dpi - Scroll Wheel - 3 (GY51K24400)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: Radio Frequency
Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Movement Detection: Optical
Movement Resolution (dpi): 1200
Total Number of Buttons: 3
Scroller Type: Scroll Wheel
Ergonomic Fit: Symmetrical
Scrolling Directions: Vertical
Pointing Device Host Interface: USB Type A
Number of Batteries Supported: 1
Battery Size Supported: AA
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 1.46" (37 mm)
Width: 2.48" (63 mm)
Depth: 4.17" (106 mm)
Weight (Approximate): 2.29 oz (65 g)
Operating System Compatibility: Windows 10,Windows 8.1,Windows 8,Windows 7
Platform Supported: PC
Limited Warranty: 1 Year
- Nano USB provides strong 2.4 GHz wireless connection
- Responsive and clear tracking with 1200 DPI resolution optical sensor
- Up to 8 million clicks for left and right buttons
- Comfortable and functional in left or right hand
- Lightweight for travel at 65 g (2.29 oz)
- Battery life lasts up to 12 months
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | GY51K24400 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Model | 530 |
| Product Name | 530 Wireless Mouse (Black) |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1200 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Scrolling Directions | Vertical |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Size Supported | AA |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.46" (37 mm) |
| Width | 2.48" (63 mm) |
| Depth | 4.17" (106 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.29 oz (65 g) |
| Miscellaneous | |
| Operating System Compatibility | Windows 10,Windows 8.1,Windows 8,Windows 7 |
| Platform Supported | PC |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
[/custom-specifications]