Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo AMD EPYC 7002 7272 Dodeca-core (12 Core) 2.90 GHz Processor Upgrade - 64 MB L3 Cache - 3.20 GHz Overclocking Speed - Socket SP3 (4XG7A63357)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: AMD
Processor Core: Dodeca-core (12 Core)
Clock Speed: 2.90 GHz
Overclocking Speed: 3.20 GHz
L3 Cache: 64 MB
Processor Threads: 24
Processor Socket: Socket SP3
Thermal Design Power: 120 W
Compatibility: Lenovo ThinkSystem SR645 Server
- The Socket SP3 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- 64 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XG7A63357 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | EPYC |
| Product Series | 7002 |
| Product Model | 7272 |
| Product Name | EPYC Dodeca-core 7272 2.9GHz Server |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Clock Speed | 2.90 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| L3 Cache | 64 MB |
| Processor Threads | 24 |
| Processor Socket | Socket SP3 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 120 W |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Lenovo ThinkSystem SR645 Server |
[/custom-specifications]