Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo Flex System x240 7162H4U Blade Server - 1 Xeon E5-2660 v2 2.20 GHz - 16 GB RAM - 6Gb/s SAS, Serial ATA/600 Controller - Intel - (7162H4U)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Flex System x240 7162H4U Server
- Statement of Limited Warranty
- Important Notices
- Documentation CD
Number of Processors Supported: 2
Number of Processors Installed: 1
Processor Type: Xeon
Processor Model: E5-2660 v2
Processor Core: Octa-core (8 Core)
Processor Speed: 2.20 GHz
Cache: 25 MB
Chipset Manufacturer: Intel
Chipset Model: C600
Standard Memory: 16 GB
Memory Technology: DDR3 SDRAM
Total Number of Memory Slots: 24
Controller Type: 6Gb/s SAS,Serial ATA/600
RAID Supported: Yes
RAID Levels: 0, 1, 1E
Number of Total Expansion Bays: 2
Number of Internal 2.5" Bays: 2
Total Number of Expansion Slots: 2
Graphics Memory Capacity: 16 MB
Ethernet Technology: 10 Gigabit Ethernet
Total Number of USB Ports: 3
Network (RJ-45): Yes
Remote Management: Yes
Operating System: No
Package Contents:
Form Factor: Blade
Height: 2.20" (55.88 mm)
Width: 8.60" (218.44 mm)
Depth: 19.40" (492.76 mm)
Weight (Approximate): 15.60 lb (7076.04 g)
Limited Warranty: 3 Year
- 2 processors supported for enhanced system performance, ensuring scalability and reliability for enterprise workloads
- With 16 GB memory, you can multitask between applications smoothly
- No OS includes all the tools you need to stay productive and creative in your work
- Intel Xeon 2.20 GHz processor provides enterprise-grade performance with built-in security and remote management capabilities
- Blade form factor is optimized for energy and space savings, delivering high performance in compact data center environments
- RAID ensures data reliability, fault tolerance, and improved performance for critical workloads in enterprise environments
- With DDR3 SDRAM memory technology, achieve faster data rates and enhanced system responsiveness for enterprise applications
- 10 Gigabit Ethernet optimizes business network performance, delivering high-speed connectivity for enterprise-grade applications
- 3 USB ports allow quick, high-speed data transfer for your convenience, making file sharing and backups effortless
- Octa-core (8 Core) processor core helps server process data quickly and reliably for maximum productivity
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 7162H4U |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Flex System |
| Product Series | x240 |
| Product Model | 7162H4U |
| Product Name | Flex System x240 7162H4U Server |
| Product Type | Server |
| Processor | |
| Number of Processors Supported | 2 |
| Number of Processors Installed | 1 |
| Processor Type | Xeon |
| Processor Model | E5-2660 v2 |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| Cache | 25 MB |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Chipset Model | C600 |
| Memory | |
| Standard Memory | 16 GB |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| Total Number of Memory Slots | 24 |
| Controllers | |
| Controller Type | 6Gb/s SAS,Serial ATA/600 |
| RAID Supported | Yes |
| RAID Levels | 0, 1, 1E |
| I/O Expansions | |
| Number of Total Expansion Bays | 2 |
| Number of Internal 2.5" Bays | 2 |
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Display & Graphics | |
| Graphics Memory Capacity | 16 MB |
| Network & Communication | |
| Ethernet Technology | 10 Gigabit Ethernet |
| Interfaces/Ports | |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Remote Management | Yes |
| Operating System | |
| Operating System | No |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Blade |
| Height | 2.20" (55.88 mm) |
| Width | 8.60" (218.44 mm) |
| Depth | 19.40" (492.76 mm) |
| Weight (Approximate) | 15.60 lb (7076.04 g) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo Flex System PCIe Expansion Node - 4 x PCI Express 2.0 x8 (Low-profile), PCI Express 2.0 x8 (Full-height/Full-length) |
| SKU | 81Y8983 |
| Sale Price | $2547.95 |
| Product | Lenovo 785 GB Solid State Drive - Internal - PCI Express (PCI Express 2.0 x8) - 1536 MB/s Maximum Read Transfer Rate - 1 Year Warranty |
| SKU | 46C9081 |
| Sale Price | $15364.95 |
| Product | Lenovo S3700 800 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - 500 MB/s Maximum Read Transfer Rate - Hot Swappable - 1 Year Warranty - 1 |
| SKU | 41Y8341 |
| Sale Price | $6039.95 |
| Product | Lenovo Flex System EN4132 2-Port 10Gb Ethernet Adapter - PCI Express x8 - 2 Port(s) - Optical Fiber - Plug-in Card |
| SKU | 90Y3466 |
| Sale Price | $1166.95 |
| Product | Lenovo S3700 400 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - 500 MB/s Maximum Read Transfer Rate - Hot Swappable - 1 Year Warranty - 1 |
| SKU | 41Y8336 |
| Sale Price | $2982.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]