Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo IdeaPad Slim 3 15AMN8 82XQ001JCF 15.6" Notebook - Full HD - AMD Ryzen 3 7320U - 8 GB - 256 GB SSD - French, English Keyboard - (82XQ001JCF)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- IdeaPad Slim 3 15AMN8 82XQ001JCF Notebook
- Standard Battery
- 65W Round Tip (3-pin)
Release Month: March
Release Year: 2023
Processor Manufacturer: AMD
Processor Type: Ryzen 3
Processor Model: 7320U
Processor Speed: 2.40 GHz
Maximum Turbo Speed: 4.10 GHz
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Processor Threads: 8
Chipset Manufacturer: AMD
System Memory Speed: 5500 MHz
System Memory Form Factor: On-board
On-board Memory: 8 GB
On-board Memory Technology: LPDDR5
Drive Type: SSD
Total Solid State Drive Capacity: 256 GB
SSD Form Factor: M.2
Screen Size: 15.6"
Screen Mode: Full HD
Display Screen Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Screen Resolution: 1920 x 1080
Brightness: 300 cd/m²
Touchscreen: No
Graphics Controller Manufacturer: AMD
Graphics Controller Model: Radeon 610M
Graphics Memory Technology: LPDDR5
Graphics Memory Accessibility: Shared
Wireless LAN: Yes
Wireless LAN Standard: IEEE 802.11ax
Bluetooth: Yes
WWAN Supported: No
Camera Privacy Shutter: Yes
Front Camera/Webcam: Yes
Finger Print Reader: Yes
HDMI: Yes
Total Number of USB Ports: 3
Number of USB 3.2 Gen 1 Ports: 2
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports: 1
Network (RJ-45): No
Operating System Platform: Windows
Operating System: Windows 11 Home in S mode
Operating System Language: English/French
Keyboard Localization: French,English
Keyboard Backlight: Yes
Maximum Power Supply Wattage: 65 W
Power Plug Type: 3 pin
USB Power Delivery Support: Yes
Color Family: Gray
Product Color: Arctic Gray
Cover Material: Polycarbonate,Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS)
Height: 0.70" (17.90 mm)
Width: 14.15" (359.30 mm)
Depth: 9.25" (235 mm)
Weight (Approximate): 3.57 lb (1620 g)
Package Contents:
Charger Included: Yes
Energy Star: Yes
Features: Low Blue Light,Anti-glare Screen
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 8.0
Energy Efficiency Compliance: Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6),Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26)
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
Additional Warranty Information:
- 1-year, Courier or Carry-in
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 82XQ001JCF |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | IdeaPad |
| Product Series | Slim 3 15AMN8 |
| Product Model | 82XQ001JCF |
| Product Name | IdeaPad Slim 3 15AMN8 82XQ001JCF Notebook |
| Product Type | Notebook |
| Technical Information | |
| Release Month | March |
| Release Year | 2023 |
| Processor | |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Processor Type | Ryzen 3 |
| Processor Model | 7320U |
| Processor Speed | 2.40 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 4.10 GHz |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Threads | 8 |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Memory | |
| System Memory Speed | 5500 MHz |
| System Memory Form Factor | On-board |
| On-board Memory | 8 GB |
| On-board Memory Technology | LPDDR5 |
| Storage | |
| Drive Type | SSD |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Display & Graphics | |
| Screen Size | 15.6" |
| Screen Mode | Full HD |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| Brightness | 300 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Graphics Controller Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Model | Radeon 610M |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| WWAN Supported | No |
| Built-in Devices | |
| Camera Privacy Shutter | Yes |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Finger Print Reader | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-C Ports | 1 |
| Network (RJ-45) | No |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Home in S mode |
| Operating System Language | English/French |
| Input Devices | |
| Keyboard Localization | French,English |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | 3 pin |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Arctic Gray |
| Cover Material | Polycarbonate,Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| Height | 0.70" (17.90 mm) |
| Width | 14.15" (359.30 mm) |
| Depth | 9.25" (235 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.57 lb (1620 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Charger Included | Yes |
| Energy Star | Yes |
| Features | Low Blue Light,Anti-glare Screen |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 6 (ErP Lot 6),Energy-related Products Directive Lot 26 (ErP Lot 26) |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information |
|
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo Graphic Adapter - USB 3.0 - DVI |
| SKU | 0B47072 |
| Sale Price | $143.95 |
| Product | Lenovo 65W Round Tip AC Adapter(UL) - 65 W - 120 V AC, 230 V AC Input - 20 V DC Output - 3.25 A |
| SKU | GX20K16005 |
| Sale Price | $51.95 |
| Product | Lenovo Go USB-C Wireless Mouse - Storm Grey - Blue Optical - Wireless - 2.40 GHz - Rechargeable - USB Type C - 4000 dpi - Scroll Wheel - 5 Button(s) |
| SKU | 4Y51C21216 |
| Sale Price | $51.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf2
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]