Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo Intel Xeon E5-2600 E5-2609 Quad-core (4 Core) 2.40 GHz Processor Upgrade - 10 MB L3 Cache - 1 MB L2 Cache - 64-bit Processing - (90Y5944)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- IBM X3500 M4 Tower Server
- Intel W2600CR2L Workstation Board
- Intel W2600CR2 Workstation Board
- Intel S2600GZ Server Board
- Intel S2600GL Server Board
- Intel S2600JF Server Board
- Intel S2600CO4 Server Board
- Intel S2600IP4 Server Board
- Intel S2600CP4 Server Board
- Intel S2600JFF Server Board
- Intel S2600CP2 Server Board
- Intel S2600IP4L Server Board
- Intel S2600WP Server Board
- Intel S2600WPQ Server Board
- Intel S2600CP4IOC Server Board
- Intel S2600CP2IOC Server Board
- Intel S2600COEIOC Server Board
- Intel S2600CP2J Server Board
- Intel S2600WPF Server Board
- Intel S2600JFQ Server Board
- Intel S2600COE Server Board
- Intel R2216GZ4GC Server System
- Intel R1208GZ4GCSAS Server System
- Intel R2208GZ4GC10G Server System
- Intel R1208GZ4GC Server System
- Intel P4208CP4MHGC Server System
- Intel R2308GZ4GC Server System
- Intel H2312JFQJR Server System
- Intel H2216JFJR Server System
- Intel R1304GZ4GC Server System
- Intel P4308IP4LHGC Server System
- Intel R2224IP4LHPC Server System
- Intel H2312JFFJR Server System
- Intel H2216JFQJR Server System
- Intel H2312WPFJR Server System
- Intel R2208GZ4GC Server System
- Intel R2216IP4LHPC Server System
- Intel P4308CP4MHEN Server System
- Intel P4308IP4LHJC Server System
- Intel H2312WPJR Server System
- Intel H2312WPQJR Server System
- Intel H2216WPJR Server System
- Intel H2216WPQJR Server System
- Intel P4308CP4MHGC Server System
- Intel R2216GZ4GCLX Server System
- Intel H2216JFFJR Server System
- Intel P4216IP4LHJC Server System
- Intel P4208IP4LHGC Server System
- Intel H2216WPFJR Server System
- Intel R2208IP4LHPC Server System
- Intel R2224GZ4GCSAS Server System
- Intel R2312GZ4GCSAS Server System
- Intel R2312IP4LHPC Server System
- Intel R2308IP4LHPC Server System
- Intel P4308IP4LHJCL Server System
- Intel P4304CR2LFJN Workstation System
- Intel P4304CR2LFJNL Workstation System
- Intel P4304CR2LFGN Workstation System
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Clock Speed: 2.40 GHz
QuickPath Interconnect: 6.40 GT/s
L2 Cache: 1 MB
L3 Cache: 10 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 32 nm
Processor Socket: Socket R LGA-2011
Input Voltage: 1.4 V DC
Thermal Design Power: 80 W
Thermal Specification: 158°F (70°C)
Width: 1.77" (45 mm)
Depth: 2.07" (52.50 mm)
Compatibility:
Environmentally Friendly: Yes
- The Socket R LGA-2011 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel® Xeon® 2.40 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- Built on 32 nm technology and uses a high-k metal gate to enable higher performing transistors on the same node reducing leakage of currents
- With 1 MB L2 and 10 MB L3 cache, frequently used data can be instantly accessed
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 90Y5944 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Xeon |
| Product Series | E5-2600 |
| Product Model | E5-2609 |
| Product Name | Xeon Quad-core E5-2609 2.4GHz Processor Upgrade |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.40 GHz |
| QuickPath Interconnect | 6.40 GT/s |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 32 nm |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Power Description | |
| Input Voltage | 1.4 V DC |
| Thermal Design Power | 80 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 158°F (70°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 1.77" (45 mm) |
| Depth | 2.07" (52.50 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
[/custom-specifications]