Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo Intel Xeon E5-2600 v4 E5-2623 v4 Quad-core (4 Core) 2.60 GHz Processor Upgrade - 10 MB L3 Cache - 1 MB L2 Cache - 64-bit - 3.20 (00YD518)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Quad-core (4 Core)
Clock Speed: 2.60 GHz
Overclocking Speed: 3.20 GHz
QuickPath Interconnect: 8 GT/s
L2 Cache: 1 MB
L3 Cache: 10 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 14 nm
Processor Socket: Socket R LGA-2011
Thermal Design Power: 85 W
Thermal Specification: 163.4°F (73°C)
Width: 2.07" (52.50 mm)
Depth: 2.01" (51 mm)
Compatibility: Lenovo SD350 ThinkServer
- The Socket R LGA-2011 socket allows processor upgrade to be placed on the PCB without soldering
- Intel® Xeon® Quad-core (4 Core) 2.60 GHz processor offers brilliant performance for video editing, gaming, server hosting, and rendering
- 14 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- 1 MB L2 + 10 MB L3 cache memory to provide versatile performance and fast access to frequently used data
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 00YD518 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Xeon |
| Product Series | E5-2600 v4 |
| Product Model | E5-2623 v4 |
| Product Name | Xeon Quad-core E5-2623 v4 2.6GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Clock Speed | 2.60 GHz |
| Overclocking Speed | 3.20 GHz |
| QuickPath Interconnect | 8 GT/s |
| L2 Cache | 1 MB |
| L3 Cache | 10 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 14 nm |
| Processor Socket | Socket R LGA-2011 |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 85 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 163.4°F (73°C) |
| Physical Characteristics | |
| Width | 2.07" (52.50 mm) |
| Depth | 2.01" (51 mm) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Lenovo SD350 ThinkServer |
[/custom-specifications]