Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo Intel Xeon Silver (5th Gen) 4514Y Hexadeca-core (16 Core) 2 GHz Processor Upgrade - 30 MB L3 Cache - 32 MB L2 Cache - 64-bit - (4XG7A91454)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Processor Manufacturer: Intel
Processor Core: Hexadeca-core (16 Core)
Clock Speed: 2 GHz
Overclocking Speed: 3.40 GHz
Direct Media Interface: 16 GT/s
L2 Cache: 32 MB
L3 Cache: 30 MB
64-bit Processing: Yes
Process Technology: 10 nm
Processor Threads: 32
Processor Socket: Socket LGA-4677
Processor Generation: 5th Gen
Intel Trusted Execution Technology: Yes
Device Supported: Server
Features: Intel Virtualization Technology
Integrated Graphics: No
Thermal Design Power: 150 W
Thermal Specification: 174.2°F (79°C)
Compatibility:
ThinkSystem SR650 V3 SP5
- The processor upgrade features Socket LGA-4677 socket for installation on the PCB
- 10 nm design offers great efficiency for computing, delivers nimble processing with balanced cost, performance, and power
- 30 MB of L3 cache memory provides excellent hit rate in short access time enabling improved system performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XG7A91454 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | Xeon Silver |
| Product Model | 4514Y |
| Product Name | Xeon Silver Hexadeca-core (16 Core) 4514Y 2 GHz Server Processor Upgrade |
| Product Type | Processor Upgrade |
| Technical Information | |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Processor Core | Hexadeca-core (16 Core) |
| Clock Speed | 2 GHz |
| Overclocking Speed | 3.40 GHz |
| Direct Media Interface | 16 GT/s |
| L2 Cache | 32 MB |
| L3 Cache | 30 MB |
| 64-bit Processing | Yes |
| Process Technology | 10 nm |
| Processor Threads | 32 |
| Processor Socket | Socket LGA-4677 |
| Processor Generation | 5th Gen |
| Intel Trusted Execution Technology | Yes |
| Device Supported | Server |
| Features | Intel Virtualization Technology |
| Display & Graphics | |
| Integrated Graphics | No |
| Power Description | |
| Thermal Design Power | 150 W |
| Environmental Conditions | |
| Thermal Specification | 174.2°F (79°C) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | ThinkSystem SR650 V3 SP5 |
[/custom-specifications]