Lenovo Logitech M317 Wireless Mouse - Black - Optical - Wireless - 82.02 ft (25000 mm) - Radio Frequency - 2.40 GHz - Black - USB 2.0 (78012632)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Pointing Device Connectivity Technology: Wireless
Pointing Device Wireless Technology: Radio Frequency
Pointing Device Wireless Operating Distance: 82.02 ft (25000 mm)
Wireless Operating Frequency: 2.40 GHz
Movement Detection: Optical
Movement Resolution (dpi): 1000
Scroller Type: Scroll Wheel
Ergonomic Fit: Symmetrical
Pointing Device Host Interface: USB 2.0 Type A
Battery Size Supported: AA
Maximum Battery Run Time: 1 Year
Color Family: Black
Product Color: Black
Height: 1.30" (33 mm)
Width: 1.97" (50 mm)
Depth: 3.54" (90 mm)
Weight (Approximate): 3.03 oz (86 g)
Device Supported: Chromebook,Computer,Notebook
Operating System Compatibility: Linux 2.6,Windows Vista,Windows XP,Windows 7,Mac OS X 10.5 Leopard,ChromeOS
Platform Supported: PC,Mac
Limited Warranty: 3 Year
- Whether you are a lefty or a righty, the symmetrically shaped mouse suits both
- Built-in scrolling wheel for fast page navigation and better control over browsers' tabs
- Radio Frequency wireless connectivity offers more freedom for people who want to control devices and play games from a distance
- Features optical resolution for silky smooth movement
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 78012632 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Model | M317 |
| Product Name | Logitech M317 Wireless Mouse - Black |
| Product Type | Mouse |
| Pointing Device | |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Wireless Technology | Radio Frequency |
| Pointing Device Wireless Operating Distance | 82.02 ft (25000 mm) |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AA |
| Maximum Battery Run Time | 1 Year |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.30" (33 mm) |
| Width | 1.97" (50 mm) |
| Depth | 3.54" (90 mm) |
| Weight (Approximate) | 3.03 oz (86 g) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Chromebook,Computer,Notebook |
| Operating System Compatibility | Linux 2.6,Windows Vista,Windows XP,Windows 7,Mac OS X 10.5 Leopard,ChromeOS |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]