Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo NVIDIA T1000 Graphic Card - 8 GB GDDR6 - 7680 x 4320 - PCI Express 3.0 x16 - 4 x Mini DisplayPort - Mini DisplayPort (4X61J52233)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
Number of Monitors Supported: 4
Maximum Digital Display Resolution: 7680 x 4320
Chipset Manufacturer: NVIDIA
Chipset Model: T1000
Standard Memory: 8 GB
Memory Technology: GDDR6
Host Interface: PCI Express 3.0 x16
Mini DisplayPort: Yes
Number of Mini DisplayPort Outputs: 4
Slot Space Required: Single
Form Factor: Plug-in Card
Cooler Type: Active Cooler
Height: 2.71" (68.90 mm)
Length: 6.14" (155.90 mm)
Weight (Approximate): 4.80 oz (136 g)
Platform Supported: PC
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4X61J52233 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Name | T1000 8GB 4xmDP Graphic Card |
| Product Type | Graphic Card |
| Technical Information | |
| Number of Monitors Supported | 4 |
| Maximum Digital Display Resolution | 7680 x 4320 |
| Processor & Chipset | |
| Chipset Manufacturer | NVIDIA |
| Chipset Model | T1000 |
| Memory | |
| Standard Memory | 8 GB |
| Memory Technology | GDDR6 |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | PCI Express 3.0 x16 |
| Mini DisplayPort | Yes |
| Number of Mini DisplayPort Outputs | 4 |
| Physical Characteristics | |
| Slot Space Required | Single |
| Form Factor | Plug-in Card |
| Cooler Type | Active Cooler |
| Height | 2.71" (68.90 mm) |
| Length | 6.14" (155.90 mm) |
| Weight (Approximate) | 4.80 oz (136 g) |
| Miscellaneous | |
| Platform Supported | PC |
[/custom-specifications]