Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo PM1653 960 GB Solid State Drive - 2.5" Internal - SAS (24Gb/s SAS) - Read Intensive - Server Device Supported - 1 DWPD - 1752 - (4XB7A80318)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkSystem 2.5" PM1653 960GB Read Intensive SAS 24Gb HS SSD
- Documentation flyer
- ST650 V2 (7Z75 / 7Z74)
- SR630 V2 (7Z70 / 7Z71)
- SR650 V2 (7Z72 / 7Z73)
- SR670 V2 (7Z22 / 7Z23)
- SR635 (7Y98 / 7Y99)
- SR655 (7Y00 / 7Z01)
- SR645 (7D2Y / 7D2X)
- SR665 (7D2W / 7D2V)
- SN550 V2 (7Z69)
- SR850 V2 (7D31 / 7D32)
- SR860 V2 (7Z59 / 7Z60)
- SR950 (7X11 / 7X12)
- ST550 (7X09 / 7X10)
- SR530 (7X07 / 7X08)
- SR550 (7X03 / 7X04)
- SR570 (7Y02 / 7Y03)
- SR590 (7X98 / 7X99)
- SR630 (7X01 / 7X02)
- SR650 (7X05 / 7X06)
- SD530 (7X21)
- SN550 (7X16)
- SN850 (7X15)
- SR850 (7X18 / 7X19)
- SR850P (7D2F / 2D2G)
- SR860 (7X69 / 7X70)
Storage Capacity: 960 GB
Maximum Read Transfer Rate: 2100 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 1300 MB/s
Random 4KB Read: 420000IOPS
Random 4KB Write: 60000IOPS
Endurance (DWPD): 1
Endurance (TBW): 1752 TB
Endurance Type: Read Intensive
Wireless LAN: No
Drive Interface: SAS
Drive Interface Standard: 24Gb/s SAS
Drive Type: Internal
Form Factor: 2.5"
Hot Swappable: Yes
Height: 0.59" (15 mm)
Width: 2.76" (70 mm)
Depth: 3.94" (100 mm)
Weight (Approximate): 5.64 oz (160 g)
Package Contents:
Device Supported: Server
Compatibility:
ThinkSystem servers:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 1 Year
Additional Warranty Information:
PM1653 SSDs carry a one-year, customer-replaceable unit (CRU) limited warranty.
- With a capacity of 960 GB, you have large storage space for all your documents and data
- The high-read speed of 2100 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 1300 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- 24Gb/s SAS interface provides quick data transfer and greater throughput
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A80318 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Series | PM1653 |
| Product Name | ThinkSystem 2.5" PM1653 960GB Read Intensive SAS 24Gb HS SSD |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 960 GB |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 2100 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 1300 MB/s |
| Random 4KB Read | 420000IOPS |
| Random 4KB Write | 60000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 1 |
| Endurance (TBW) | 1752 TB |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 24Gb/s SAS |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Hot Swappable | Yes |
| Height | 0.59" (15 mm) |
| Width | 2.76" (70 mm) |
| Depth | 3.94" (100 mm) |
| Weight (Approximate) | 5.64 oz (160 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Device Supported | Server |
| Compatibility | ThinkSystem servers:
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Additional Warranty Information | PM1653 SSDs carry a one-year, customer-replaceable unit (CRU) limited warranty. |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf1
[/custom-user-manual]