Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo S4520 3.84 TB Solid State Drive - 2.5" Internal - SATA (SATA/600) - Read Intensive - Server, Storage System Device Supported - (4XB7A17104)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- SE450 (7D8T)
- SR645 V3 (7D9D / 7D9C)
- SR665 V3 (7D9B / 7D9A)
- SR675 V3 (7D9Q / 7D9R)
- ST650 V2 (7Z75 / 7Z74)
- SR630 V2 (7Z70 / 7Z71)
- SR650 V2 (7Z72 / 7Z73)
- SR670 V2 (7Z22 / 7Z23)
- SR635 (7Y98 / 7Y99)
- SR655 (7Y00 / 7Z01)
- SR655 Client OS
- SR645 (7D2Y / 7D2X)
- SR665 (7D2W / 7D2V)
- SR850 V2 (7D31 / 7D32)
- SR860 V2 (7Z59 / 7Z60)
- SR950 (7X11 / 7X12)
- SR850 (7X18 / 7X19)
- SR850P (7D2F / 2D2G)
- SR860 (7X69 / 7X70)
- SN550 V2 (7Z69)
- ST250 (7Y45 / 7Y46)
- ST550 (7X09 / 7X10)
- SR530 (7X07 / 7X08)
- SR550 (7X03 / 7X04)
- SR570 (7Y02 / 7Y03)
- SR590 (7X98 / 7X99)
- SR630 (7X01 / 7X02)
- SR650 (7X05 / 7X06)
- SR670 (7Y36 / 7Y37)
- SD530 (7X21)
- SN550 (7X16)
- SN850 (7X15)
Storage Capacity: 3.84 TB
Encryption Standard: 256-bit AES
Maximum Read Transfer Rate: 550 MB/s
Maximum Write Transfer Rate: 510 MB/s
Random 4KB Read: 92000IOPS
Random 4KB Write: 31000IOPS
Endurance (DWPD): 2.1
Endurance (TBW): 15667.20 TB
Endurance Type: Read Intensive
Wireless LAN: No
Drive Interface: SATA
Drive Interface Standard: SATA/600
Drive Type: Internal
Form Factor: 2.5"
Hot Swappable: Yes
Height: 0.28" (7 mm)
Width: 2.76" (70 mm)
Depth: 3.94" (100 mm)
Device Supported: Server,Storage System
Compatibility: Lenovo Thinksystem Servers:
- Store as many documents, pictures and videos as you need with 3.84 TB capacity
- The high-read speed of 550 MB/s maximizes system performance and saves time while you are doing complex tasks
- With the high-write speed of 510 MB/s, get a quick response when updating or transferring files
- Have data stored faster with SATA/600 interface that optimizes burst performance
- With 256-bit AES encryption protect all your valuable data and keep your personal files safe & secure
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 4XB7A17104 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Series | S4520 |
| Product Name | ThinkSystem 2.5" S4520 3.84TB Read Intensive SATA 6Gb HS SSD |
| Product Type | Solid State Drive |
| Technical Information | |
| Storage Capacity | 3.84 TB |
| Encryption Standard | 256-bit AES |
| Drive Performance | |
| Maximum Read Transfer Rate | 550 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 510 MB/s |
| Random 4KB Read | 92000IOPS |
| Random 4KB Write | 31000IOPS |
| Endurance (DWPD) | 2.1 |
| Endurance (TBW) | 15667.20 TB |
| Endurance Type | Read Intensive |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Physical Characteristics | |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Hot Swappable | Yes |
| Height | 0.28" (7 mm) |
| Width | 2.76" (70 mm) |
| Depth | 3.94" (100 mm) |
| Miscellaneous | |
| Device Supported | Server,Storage System |
| Compatibility | Lenovo Thinksystem Servers:
|
[/custom-specifications]