Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo ThinkCentre Tiny-In-One 27 27" Class Webcam WQHD LED Monitor - 16:9 - Black - 27" Viewable - In-plane Switching (IPS) - WLED - (11JHRAR1UZ)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkCentre 27 inch Monitor - TIO27
- Power adapter (170W)
- Power cable
- Detachable stand
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 27"
Viewable Screen Size: 27"
Screen Mode: WQHD
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 4 ms
Response Time Details: 4 ms Extreme Mode,6 ms Normal Mode,14 ms Off Mode
Aspect Ratio: 16:9
Pixel Pitch: 0.23310 mm x 0.23310 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Backlight Technology: WLED
Features: 3-side NearEdgeless,Eye Care Technology,Kensington Lock,Anti-glare,Flicker-free,Low Blue Light,Ergonomic Design
Curved Screen: No
Adjustable Stand: Yes
Stand Adjustments: Height,Pivot,Tilt,Swivel
Maximum Resolution: 2560 x 1440
Standard Refresh Rate: 60 Hz
Color Supported: 16.7 Million Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Brightness: 350 cd/m²
Color Gamut: 99% sRGB
Pixel Per Inch (PPI): 109
Number of Speakers: 2
Speakers: Yes
Number of Microphones: 2
Network (RJ-45): No
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
Total Number of HDMI Ports: 1
Number of DisplayPorts: 1
Number of USB 3.1 Ports: 2
Number of USB 3.1 Gen 1 Ports: 2
Webcam: Yes
Microphone: Yes
Maximum Power Consumption: 170 W
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Product Color: Black
Bezel Width: 78.74 mil (2 mm)
Height: 16.26" (413.10 mm)
Width: 24.17" (614 mm)
Depth: 2.91" (73.89 mm)
Height with Stand: 21.82" (554.25 mm)
Width with Stand: 24.17" (614 mm)
Depth with Stand: 12.95" (329 mm)
Weight (Approximate): 10.80 lb (4900 g)
Weight with Stand (Approximate): 17.53 lb (7950 g)
Package Contents:
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Eye Comfort Certification: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: TCO Certified Edge Displays 2.0,TCO Certified 8.0,Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver)
Energy Efficiency Certification: ENERGY STAR 8.0
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity using uniform illumination to reduce shadows and improve on-screen detail
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- Designed to meet Eye Comfort standards, helps reduce eye fatigue and discomfort, supporting wellness in daily screen exposure
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- 350 cd/m² brightness gives an exceptional visible display with stable brightness and accurate color across different content types
- 3-side NearEdgeless feature enables responsive operation and efficient task handling
- 2560 x 1440 maximum resolution ensures vivid, crystal-clear output with consistent pixel accuracy
- LED Monitor delivers stable long-term performance for both professional and personal use
- WQHD mode gives you four times HD resolution so you can multitask with sharper visuals and more content on screen at once
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 11JHRAR1UZ |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Model | Tiny-In-One 27 |
| Product Name | ThinkCentre 27 inch Monitor - TIO27 |
| Product Type | LED Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | WQHD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 4 ms |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode,6 ms Normal Mode,14 ms Off Mode |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Features | 3-side NearEdgeless,Eye Care Technology,Kensington Lock,Anti-glare,Flicker-free,Low Blue Light,Ergonomic Design |
| Curved Screen | No |
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Tilt,Swivel |
| Video | |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
| Number of Microphones | 2 |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| Number of USB 3.1 Ports | 2 |
| Number of USB 3.1 Gen 1 Ports | 2 |
| Built-in Devices | |
| Webcam | Yes |
| Microphone | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 170 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Bezel Width | 78.74 mil (2 mm) |
| Height | 16.26" (413.10 mm) |
| Width | 24.17" (614 mm) |
| Depth | 2.91" (73.89 mm) |
| Height with Stand | 21.82" (554.25 mm) |
| Width with Stand | 24.17" (614 mm) |
| Depth with Stand | 12.95" (329 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.80 lb (4900 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 17.53 lb (7950 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Eye Comfort Certification | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | TCO Certified Edge Displays 2.0,TCO Certified 8.0,Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver) |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Lenovo Master Key |
| SKU | 4Z10P40249 |
| Sale Price | $24.95 |
| Product | Kensington MicroSaver 2.0 Twin Cable Lock from Lenovo - Kensington MicroSaver 2.0 Twin Cable Lock from Lenovo |
| SKU | 4XE0N80915 |
| Sale Price | $80.95 |
| Product | Lenovo CO2 Offset 1 ton - Service - On-site - Maintenance - Parts & Labor |
| SKU | 5WS0Z74929 |
| Sale Price | $8.95 |
| Product | Kensington 27-inch W9 Monitor Privacy Filter by Lenovo - Kensington 27-inch W9 Monitor Privacy Filter by Lenovo |
| SKU | 4Z11K07880 |
| Sale Price | $145.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Additional-pdf2
Additional-pdf1
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]