Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
Lenovo 63A2GAR1US ThinkVision P27q-30 27" WQHD IPS LED Monitor - Raven Black
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- ThinkVision P27q-30 Widescreen LED Monitor
- DP Cable
- USB Type-A to Type-B Cable
Number of Screens: 1
Screen Size Class: 27"
Viewable Screen Size: 27"
Screen Mode: WQHD
Panel Technology: In-plane Switching (IPS) Technology
Response Time: 4 ms
Response Time Details: 4 ms Extreme Mode,6 ms Typical,14 ms Off Mode
Aspect Ratio: 16:9
Pixel Pitch: 0.23310 mm x 0.23310 mm
Horizontal Viewing Angle: 178°
Vertical Viewing Angle: 178°
Backlight Technology: WLED
Mount Type: Wall Mountable
Features: Anti-glare,sRGB,Cable Management,Cable Lock Slot,Eye Comfort Technology,Low Blue Light,Eyesafe Certified,NearEdgeless,High Dynamic Range (HDR),HDR10,Natural Low Blue Light,Smart Power
Curved Screen: No
Adjustable Stand: Yes
Stand Adjustments: Height,Pivot,Swivel,Tilt
Glass Hardness: 3H
Active Display Area (H x V): 23.49" (596.70 mm) x 13.22" (335.70 mm)
Maximum Resolution: 2560 x 1440
Standard Refresh Rate: 75 Hz
Color Supported: 1.07 Billion Colors
Native Contrast Ratio: 1,000:1
Dynamic Contrast Ratio: 3,000,000:1
Brightness: 350 cd/m²
Color Gamut: 95% DCI-P3,99% sRGB,99% BT.709
Pixel Per Inch (PPI): 109
Wireless LAN: No
Bluetooth: No
Network (RJ-45): No
HDMI: Yes
USB: Yes
DisplayPort: Yes
Number of HDMI Inputs: 1
Total Number of HDMI Ports: 1
Number of DisplayPorts: 2
Number of USB Ports: 5
Number of HDMI 2.1 Ports: 1
Number of USB 3.2 (Gen 1) Ports: 4
USB Type-B: Yes
Built-in Devices: USB Hub
Microphone: No
Operating Power Consumption: 23 W
Maximum Power Consumption: 68 W
VESA Mount Compatible: Yes
Color Family: Black
Product Color: Raven Black
Height: 13.91" (353.40 mm)
Width: 24.09" (611.90 mm)
Depth: 1.89" (48 mm)
Height with Stand: 21.07" (535.30 mm)
Width with Stand: 24.09" (611.90 mm)
Depth with Stand: 8.05" (204.50 mm)
Weight (Approximate): 10.36 lb (4700 g)
Weight with Stand (Approximate): 14.99 lb (6800 g)
Compressed Height with Stand: 14.97" (380.30 mm)
Extended Height with Stand: 21.07" (535.30 mm)
Package Contents:
Energy Star: Yes
TCO Certified: Yes
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Certification: Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold),TCO Certified 9.0,TCO Certified Edge Displays 2.0
Environmental Compliance: Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 3 Year
- 27" viewable screen size ensures sharp, vibrant visuals for a consistently engaging and responsive viewing experience
- WLED backlight technology for enhanced visual clarity using uniform illumination to reduce shadows and improve on-screen detail
- 4 ms response time reduces motion blur and ghosting, delivering smooth frame transitions in high-speed gaming and video playback
- 16:9 widescreen layout enhances multitasking and visual depth, making it suitable for both creative workflows and media consumption
- Enjoy vibrant colors and crisp visuals with 350 cd/m² brightness, ideal for both bright environments and detailed content
- Anti-glare led monitor limits glare and visual distractions, delivering clearer visuals for focused work and entertainment
- 2560 x 1440 maximum resolution produces vibrant, high-definition visuals with optimized clarity for accurate viewing
- LED Monitor is reliable and delivers consistent performance for extended use
- WQHD mode gives you four times HD resolution so you can multitask with sharper visuals and more content on screen at once
- 75 Hz standard refresh rate enhances clarity by reducing motion artifacts, ensuring smooth and sharp display performance
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Part Number | 63A2GAR1US |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com |
| Brand Name | Lenovo |
| Product Line | ThinkVision |
| Product Model | P27q-30 |
| Product Name | ThinkVision P27q-30 Widescreen LCD Monitor |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | LED Monitor |
| Technical Information | |
| Number of Screens | 1 |
| Screen Size Class | 27" |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Screen Mode | WQHD |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Response Time | 4 ms |
| Response Time Details | 4 ms Extreme Mode,6 ms Typical,14 ms Off Mode |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Pixel Pitch | 0.23310 mm x 0.23310 mm |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | WLED |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Features | Anti-glare,sRGB,Cable Management,Cable Lock Slot,Eye Comfort Technology,Low Blue Light,Eyesafe Certified,NearEdgeless,High Dynamic Range (HDR),HDR10,Natural Low Blue Light,Smart Power |
| Curved Screen | No |
| Adjustable Stand | Yes |
| Stand Adjustments | Height,Pivot,Swivel,Tilt |
| Glass Hardness | 3H |
| Active Display Area (H x V) | 23.49" (596.70 mm) x 13.22" (335.70 mm) |
| Video | |
| Maximum Resolution | 2560 x 1440 |
| Standard Refresh Rate | 75 Hz |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Dynamic Contrast Ratio | 3,000,000:1 |
| Brightness | 350 cd/m² |
| Color Gamut | 95% DCI-P3,99% sRGB,99% BT.709 |
| Pixel Per Inch (PPI) | 109 |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | No |
| Bluetooth | No |
| Interfaces/Ports | |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Number of USB Ports | 5 |
| Number of HDMI 2.1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 (Gen 1) Ports | 4 |
| USB Type-B | Yes |
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | USB Hub |
| Microphone | No |
| Power Description | |
| Operating Power Consumption | 23 W |
| Maximum Power Consumption | 68 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Color Family | Black |
| Product Color | Raven Black |
| Height | 13.91" (353.40 mm) |
| Width | 24.09" (611.90 mm) |
| Depth | 1.89" (48 mm) |
| Height with Stand | 21.07" (535.30 mm) |
| Width with Stand | 24.09" (611.90 mm) |
| Depth with Stand | 8.05" (204.50 mm) |
| Weight (Approximate) | 10.36 lb (4700 g) |
| Weight with Stand (Approximate) | 14.99 lb (6800 g) |
| Compressed Height with Stand | 14.97" (380.30 mm) |
| Extended Height with Stand | 21.07" (535.30 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Energy Star | Yes |
| TCO Certified | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold),TCO Certified 9.0,TCO Certified Edge Displays 2.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-options]
| Product | Kensington MicroSaver 2.0 Twin Cable Lock from Lenovo - Kensington MicroSaver 2.0 Twin Cable Lock from Lenovo |
| SKU | 4XE0N80915 |
| Sale Price | $80.95 |
| Product | Lenovo Kensington MicroSaver DS 2.0 MasterKey Twin Head Cable Lock - Master Keyed Lock - For Notebook, Monitor, Desktop Computer |
| SKU | 4Z10P40248 |
| Sale Price | $101.95 |
[/custom-options]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
Additional-pdf2
Additional-pdf1
User-Manual
[/custom-user-manual]