Shipping included*
Exclusions
Additional shipping fees may apply in rare circumstances for deliveries outside standard service areas. In most cases, this only potentially affects shipments to the Northwest Territories and Yukon, as well as certain heavy or oversized items.
LG UT570H 43UT570H9UA 43" Smart LED-LCD TV - 4K UHDTV - Titan - HDR10 Pro, HLG - LED Backlight - 3840 x 2160 Resolution (43UT570H9UA)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- 43UT570H9UA Smart LED-LCD TV
- Remote Control
- Power Cable
Screen Size Class: 43.00" (1092.20 mm)
Viewable Screen Size: 43"
Backlight Technology: LED
Features: Pro:Centric Direct,Pro:Idiom,Ez Manager,USB Cloning,Hotel Mode,Progressive Scan,High Dynamic Range (HDR),Hybrid Log Gamma,Sound Sync,Pro:Centric HCAP,HTML5 Support,Alarm Clock,Multi IR,Public Display Mode,Welcome Message,One Channel Map,Smart Energy Saving,Auto Power Off,Sleep Timer,Motion Eye Care,RF Antenna Input,4K Upscaling,Pro:Centric V
PC Streaming: Yes
Internet Access: Yes
Digital Tuner: ATSC,QAM
Video Signal Standard: 4K UHDTV
Maximum Resolution: 3840 x 2160
Motion Interpolation Technology: TruMotion 120Hz
Scan Format: 2160p
Aspect Ratio: 16:9
High Dynamic Range (HDR) Type: HDR10 Pro,HLG
RMS Output Power: 20 W
Ethernet: Yes
HDMI: Yes
Total Number of HDMI Ports: 3
USB: Yes
Input Voltage: 120 V AC
Color Family: Other
Product Color: Titan
VESA Mount Standard: 200 x 200
Height: 22.52" (572 mm)
Width: 38.31" (973 mm)
Depth: 3.35" (85 mm)
Height with Stand: 24.65" (626 mm)
Width with Stand: 38.31" (973 mm)
Depth with Stand: 11.93" (303 mm)
Package Contents:
Limited Warranty: 2 Year
- 16:9 aspect ratio to display content on full screen
- Supports PC streaming to connect gaming consoles and play games on a bigger screen with seamless control
- No matter how detailed is the content that you are watching, in day time or night, in your room or lounge, the 2160p 4K UHD will always impress you
- Get instant access to thousands of websites, online games and social media with the built-in internet functionality
- Experience stunning picture result with cost-effective LED backlighting
- 3 x HDMI ports to let you connect your laptop, smartphone and tablets with the TV, to view and transfer the content
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 43UT570H9UA |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Brand Name | LG |
| Product Series | UT570H |
| Product Model | 43UT570H9UA |
| Product Name | 43UT570H9UA Smart LED-LCD TV |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Technical Information | |
| Screen Size Class | 43.00" (1092.20 mm) |
| Viewable Screen Size | 43" |
| Backlight Technology | LED |
| Features | Pro:Centric Direct,Pro:Idiom,Ez Manager,USB Cloning,Hotel Mode,Progressive Scan,High Dynamic Range (HDR),Hybrid Log Gamma,Sound Sync,Pro:Centric HCAP,HTML5 Support,Alarm Clock,Multi IR,Public Display Mode,Welcome Message,One Channel Map,Smart Energy Saving,Auto Power Off,Sleep Timer,Motion Eye Care,RF Antenna Input,4K Upscaling,Pro:Centric V |
| PC Streaming | Yes |
| Internet Access | Yes |
| Video | |
| Digital Tuner | ATSC,QAM |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Motion Interpolation Technology | TruMotion 120Hz |
| Scan Format | 2160p |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10 Pro,HLG |
| Audio | |
| RMS Output Power | 20 W |
| Network & Communication | |
| Ethernet | Yes |
| Interfaces/Ports | |
| HDMI | Yes |
| Total Number of HDMI Ports | 3 |
| USB | Yes |
| Power Description | |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Other |
| Product Color | Titan |
| VESA Mount Standard | 200 x 200 |
| Height | 22.52" (572 mm) |
| Width | 38.31" (973 mm) |
| Depth | 3.35" (85 mm) |
| Height with Stand | 24.65" (626 mm) |
| Width with Stand | 38.31" (973 mm) |
| Depth with Stand | 11.93" (303 mm) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
User-Manual
[/custom-user-manual]