Logitech G335 Wired Gaming Headset - Stereo - Mini-phone (3.5mm) - Wired - 36 Ohm - 20 Hz to 20 kHz - On-ear - Binaural - Ear-cup - - (981-001017)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- G335 Wired Gaming Headset
- PC Splitter for Separate Mic and Headphone Jacks (Y-splitter)
- User Documentation
- PC
- Xbox
- PlayStation
- Nintendo Switch
- Mobile Devices
- Laptops
Connectivity Technology: Wired
Sound Mode: Stereo
Impedance: 36 Ohm
Minimum Frequency Response: 20 Hz
Maximum Frequency Response: 20 kHz
Sound Pressure Level: 88 dB
Features: Lightweight,Comfortable,Plug and Play,Washable,Flip-up Microphone,Reversible Headband Strap
Earpiece Design: On-ear
Earpiece Type: Binaural
Driver Size: 1.57" (40 mm)
Microphone Design: Boom
Microphone Technology: Cardioid,Uni-directional
Integrated Microphone: Yes
Detachable Microphone: No
Host Interface: Mini-phone (3.5mm)
Color: White
Form Factor: Ear-cup
Width: 7.09" (180 mm)
Depth: 3.11" (79 mm)
Weight (Approximate): 8.47 oz (240 g)
Package Contents:
Compatibility:
Environmentally Friendly: Yes
Environmental Compliance: Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Limited Warranty: 2 Year
- Effectively eliminates unwanted background noise for hassle-free gaming sessions
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Gaming Headset usage
- Cardioid microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The G335 gaming headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this gaming headset
- Mini-phone (3.5mm) host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Lightweight gaming headset is easy to carry anywhere, making it perfect for on-the-go listening
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 981-001017 |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Brand Name | Logitech |
| Product Series | G |
| Product Model | G335 |
| Product Name | G335 Wired Gaming Headset |
| Product Type | Gaming Headset |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Sound Mode | Stereo |
| Impedance | 36 Ohm |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Sound Pressure Level | 88 dB |
| Features | Lightweight,Comfortable,Plug and Play,Washable,Flip-up Microphone,Reversible Headband Strap |
| Earpiece | |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Type | Binaural |
| Driver Size | 1.57" (40 mm) |
| Microphone | |
| Microphone Design | Boom |
| Microphone Technology | Cardioid,Uni-directional |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Physical Characteristics | |
| Color | White |
| Form Factor | Ear-cup |
| Width | 7.09" (180 mm) |
| Depth | 3.11" (79 mm) |
| Weight (Approximate) | 8.47 oz (240 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE),Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
[/custom-specifications]