Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Apple MacBooks
- Microsoft Surface
- Ultrabooks
- Chromebooks
Connectivity Technology: Wired
Device Supported: Flash Drive,Tablet,Mouse,Keyboard,Desktop PC,Notebook
Host Interface: USB Type C
Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports: 7
Number of USB Type-C Ports: 1
USB Type-C: Yes
Number of USB Type-A Ports: 7
USB Type-A: Yes
Operating System Supported: Windows 7,Windows 8.1,Windows 10,Windows 11,Linux,ChromeOS,macOS
Product Color: Black
Height: 0.55" (14 mm)
Width: 1.65" (42 mm)
Weight (Approximate): 2.19 oz (62 g)
Compatibility:
Compatible Notebooks:
Country of Origin: China
Limited Warranty: 3 Year
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 168410 |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Brand Name | Manhattan |
| Product Name | 7-Port USB 3.2 Gen 1 Type-C Hub |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | Docking Station |
| Technical Information | |
| Connectivity Technology | Wired |
| Device Supported | Flash Drive,Tablet,Mouse,Keyboard,Desktop PC,Notebook |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB Type C |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 7 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 7 |
| USB Type-A | Yes |
| Software | |
| Operating System Supported | Windows 7,Windows 8.1,Windows 10,Windows 11,Linux,ChromeOS,macOS |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 0.55" (14 mm) |
| Width | 1.65" (42 mm) |
| Weight (Approximate) | 2.19 oz (62 g) |
| Miscellaneous | |
| Compatibility | Compatible Notebooks:
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]