Manhattan Empire Laptop Bag 17.3" , Clamshell design, Accessories Pocket, Shoulder Strap (removable), Notebook Case, Black, Three Year (421560)
Business volume discounts
Technical guidance
Preparation & staging
QC · ON · AB · BC
Product Features
- Empire Notebook Computer Briefcase
- Shoulder Strap
Style: Briefcase
Accessibility: Top Loading
Carrying Options: Shoulder Strap,Handle
Maximum Screen Size Supported: 17.3"
Laptop Compartment: Yes
Closure Type: Zipper
Color Family: Black
Product Color: Black
Exterior Material: Polyester,PVC Leather
Interior Material: Expanded Polyethylene Foam (EPE)
Durability: Water Resistant Shoulder Strap,Wear Resistant,Slip Resistant,Anti-slip Shoulder Strap
Height: 12.99" (330 mm)
Width: 16.93" (430 mm)
Depth: 3.15" (80 mm)
Weight (Approximate): 2 lb (907.18 g)
Package Contents:
Application/Usage: Notebook,Business Card,ID Card,File Folder,Pen,Accessories,Cable
Limited Warranty: 3 Year
- Designed for notebook
- It holds gadget up to 17.3" in size
[custom-specifications]
| Specifications | |
| Manufacturer | IC INTRACOM |
| Manufacturer Part Number | 421560 |
| Manufacturer Website Address | http://www.icintracom.com |
| Brand Name | Manhattan |
| Product Line | Empire |
| Product Model | 421560 |
| Product Name | Empire Notebook Computer Briefcase |
| Product Type | Carrying Case |
| Product Information | |
| Style | Briefcase |
| Accessibility | Top Loading |
| Carrying Options | Shoulder Strap,Handle |
| Maximum Screen Size Supported | 17.3" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Closure Type | Zipper |
| Physical Characteristics | |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Exterior Material | Polyester,PVC Leather |
| Interior Material | Expanded Polyethylene Foam (EPE) |
| Durability | Water Resistant Shoulder Strap,Wear Resistant,Slip Resistant,Anti-slip Shoulder Strap |
| Height | 12.99" (330 mm) |
| Width | 16.93" (430 mm) |
| Depth | 3.15" (80 mm) |
| Weight (Approximate) | 2 lb (907.18 g) |
| Miscellaneous | |
| Package Contents |
|
| Application/Usage | Notebook,Business Card,ID Card,File Folder,Pen,Accessories,Cable |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
[/custom-specifications]
[custom-user-manual]
Available Documentation:
Manufacturer-Brochure
[/custom-user-manual]